Pari päivää ennen vuodenvaihdetta kävin samoilemassa muutaman tunnin ajan Hankoniemen ”erämaassa”. Reittini suuntautui Skogbyn ruukkialueella olevalle purolle, mistä arvelin löytäväni jäistä kuvattavaa edellisen yön pikkupakkasen jäljiltä. Viime kesänä tuo puro oli ajoittain täysin kuiva, mutta nyt vesi syöksyi lammesta tien alittavan tunnelin kautta purouomaan kohisten ja pärskyen. Puron ylle taipuneissa pensaiden oksissa roikkuivat komeat jääpuikot. Joihinkin suvantopaikkoihin oli kertynyt runsaasti vaahtoa. Siitä laajeni isoja vesikuplia, joiden heijastuksesta saatoin kuvata itseni (onneksi vain silhuettina) ja ympärilläni olevaa maisemaa.
Jo usean vuoden ajan olen kohdannut koskikaran purolla tai sen yläjuoksulla, mistä virta saa alkunsa, ja missä oheiset kuvat linnusta on otettu. En tiedä, onko kyseessä sama yksilö, mutta lintu on ilmestynyt purolle säännöllisesti marraskuun aikana, tai ainakin silloin olen sen havainnut. Koskikarat ovat ainoat linnut, jotka muuttavat suurin joukoin Suomeen talvehtimaan. Sulilla oleilevat koskikarat ovat kotoisin Ruotsin ja Norjan tunturialueilta sekä Koillis-Venäjältä. Maamme talvikannaksi on arvioitu noin 5000 yksilöä, kun niitä Suomen Lapissa pesii vain kolmisensataa paria. Koskikara on rauhoitettu ja uhanalaisuusluokituksessa sen kanta on merkitty vaarantuneeksi.
Saapuessani eilen (2.12.) Skogbyn ruukkialueella olevalle purolle näin koskikaran lennähtelevän puron yllä, jo kolmatta kertaa lyhyen ajan sisällä samalla purolla. Koskikaroja ei juurikaan näe näin etelässä muulloin kuin loppusyksyllä ja talvella, jolloin niitä saapuu muutamia tuhansia yksilöitä Pohjois-Ruotsista ja -Norjasta sekä Koillis-Venäjältä. Suomen Lapissa pesii kesäisin arviolta vain 250-300 paria. Viime päivien muutamien asteiden pakkasista
Viime tiistaina (1.12.) tein viiden tunnin luontolenkin Hankoniemen metsäteitä pyöräillen ja välillä maastoon poiketen. Myrskyn jäljiltä puita oli kaatunut tien poikki useassa kohdassa. Ensimmäinen iso koivu oli tiellä poikittain pyöräiltyäni vain puolisen kilometriä. Kun jatkoin matkaani, metsäkauris pinkaisi pakoon tien viereltä. En ehtinyt kuvata sitä. Poljin pari kilometriä eteenpäin. Siellä hirvi seisoi kallioisessa männikössä. Kovin
Edellisestä postauksestani ”Kukintaa ikkunalla” (5.2.) on varsin mainio ja humoristinen luonnehdinta Oma PIHAn facebook-sivulla: ”Talvi on vanginnut Eeron tupaukoksi….” Tupaukko ja hänen turinansa juontuvat vanhasta kansanperinteestä. Voimansa menettäneet papat siirtyivät tupaukoiksi, missä virassa he piipahtivat nopsasti pakkasesta puut sisälle ja virittivät valkeat uuniin ruoan kypsyttelyä ja lämmintä varten. Toisin kuin monia muita, talvi ei kuitenkaan
Parin pakkasyön jälkeen suunnistin taas purolle, josta kerroin 6.2. päivätyssä postauksessani ”Puron pärskeistä jäisiä muotoja”. Puron yllä ja reunamilla roikkuvista komeista jääpuikoista huolimatta keskityin tällä kerralla kuvaamaan lähinnä kasveja, jäkäliä ja sammalia, joiden ympärille muodostunut paksu jääkerros piti niitä tiukasti otteessaan. Osa kuvista on purouoman jyrkältä kallioseinämältä, missä värikkäitä jäkäliä peitti jää ja sammalista roikkui
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.