Oli tarkoitus viettää toimistopäivää, vaan harvinaisen ihana auringonpaiste houkutti ulos. Hommia riittää, vaikka eilen sainkin viimeiset kukkasipulit maahan ja pari kesäkukkaa samalla – punalehtisen valkoapilan ja tiilenpunakukkaisen orvokin, joka ei ehkä elä talven yli, mutta voisi esimerkiksi varistaa muutaman siemenen maahan apilan vierelle.
Kompostikehikko on mennyt yhä enemmän vinoon johtuen ehkä siitä, että se on rinteessä. Komposteilla on kyllä omituinen taipumus vinoutua tasamaallakin.
Koska halusin rakentaa puuttuvan kuuden metrin pätkän aitaa, joka päättyy kompostille, päätin, että suoristuksen aika on nyt. Ensin tyhjennys talikolla, sitten alapäädyn nosto uusien tukikivien päälle ja koko höskän uudelleen kiinnitys. Ei se niin työlästä ollutkaan, ja mikä parasta, puuhassa tuli juuri sopiva hiki lauantai-iltapäivän saunaan.
Maatunut komposti on tullut viskeltyä syksyllä istutettujen taimien ympärille, mutta puolimaatunut on lähes yhtä kuivaa kuin kesällä. Kuivan kesän päätteeksi tuli vielä kuiva syksy. Onkin hyvä, että komposti tuli käännettyä. Jospa vielä saataisiin sateita, voisi se alkaa pöhistä iloisesti ennen talven tuloa.
Sitten keväällä on mukavaa lisätä uutta kompostia nousevien kasvien ympärille.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Syyskuisten öiden käydessä yhä viileämmiksi ja hallanvaara vaanii viimeisiä kesäkukkia, on aika kerätä sisälle ihania kukkakimppuja joissa kesäauringon värit vielä hehkuvat. Auringonkukkani selvisivät yhdestä hallayöstä suojaisan paikan ansiosta, mutta nyt päätin ne poimia talteen kun niin kauniisti vielä kukkivat. Kaveriksi kimppuun leikkasin muutaman purppuraheisiangervon oksan. Niiden tumma liilaan taittuva sävy sopii mielestäni kauniisti lämpimien auringonkukkien
Tässä hieman kevätkulumisia minunkin pihamaalta. Tämä ihana lauantai on toden totta hellinyt lämmöllä ja leppoisalla tuulenvireellä joten on ollut mitä ihanin sää puuhastella puutarhassa. Kylvin kesäkurpitsan siemenet kasvihuoneeseen esikasvamaan. Muovisissa kasvilavoissa vihertää jo! Herneet ovat itäneet ja salaatti kasvaa kohisten. On ihanaa kuljeskella puolivarjoisalla pihalla kasveja kastellen. Näin illalla kun aurinko ei porota täydellä teholla,
Päivänkakkaraniitty on upean valoinen näky. Kasvissa on luonnonkukan charmia, ja monelle se onkin yksi kesän rakkaimmista kukkamerkeistä. Päivänkakkara (Leucanthemum vulgare) on niittyinen ”kansalliskukkamme”, sillä se ilahduttaa koko Suomessa. Se on valittu Keski-Suomen maakuntakukaksi. Kakkarakasvustoja kannattaa vaalia, jos sellaisia lähitienoolla tietää, tai sitten kylvää uusia. Kasvi leviää siemenistä hyvin. Kasvupaikaksi sopii laihahko ja kuivahko maa auringossa.
Esikot kuuluvat puutarhan kevääseen siinä kuin sipulikukatkin. Esikot sopivat pihassa kaikkialle: lehtipuiden alle pensasryhmien reunamille niitylle ruusutarhaan perennapenkkiin kivikkotarhaan sekä terassin tai kuistin ruukkuihin.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.