Siirry sisältöön

Joensuussa on käymisen arvoinen Antin arboretum Kukkolassa. Kauniilla, laajalla alueella on nähtävissä yli 50 suomalaista puulajia. Puisto on perustettu vuonna 1993 Antti Kukkosen muistoksi. Metsäntutkimuslaitos ja Pohjois-Karjalan säätiö istuttivat arboretumin kasvit 1993–1997. Kokoelmaan kuuluu suomalaisia puulajeja ja niiden erilaisia kasvumuotoja sekä makeita pihlajalajikkeita. Puut on merkitty nimikilvin. Tässä kuvia punakoivuista, surukuusista, harmaalepästä, kultamännystä, liuskelehtiriippakoivusta ja metsälehmuksesta.

Upeat punakoivut
Upeat punakoivut
Surukuuset
Surukuuset
Harmaaleppä voi näyttää tällaiseltäkin.
Harmaaleppä voi näyttää tällaiseltäkin.
Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *