Seurasin tänään (28.9.) talitintteja, kun ne lennähtelivät terassillamme etsimässä syötävää. Eihän sinne mitään ruokaa linnuille ole laitettu, mutta jotakin pientä ne näyttivät löytävän kivilaatoitetulta lattialta.
Tiesitkö, että talitiainen panostaa suhteeseen elinkumppaninsa kanssa niin, että ”rakkaus” päihittää ruoankin. Näin ainakin, jos uskomme Current Biology -lehdessä 12.11.2015 julkaistua artikkelia, missä kerrotaan Oxfordin yliopiston tutkijoiden havainneen, ettei talitiainen hylkää kumppaniaan ruoan takia. Tutkijat selittävät ilmiön tietenkin vähemmän romanttisella tavalla: talitintti tarvitsee kumppaniaan lisääntymisen lisäksi poikasten kasvattamiseen, joten lisääntymisen kannalta on järkevämpää jättää ateria väliin kuin hukata kumppani.
Tutkimus tehtiin siten, että eri sukupuolta oleviin lintuihin kiinnitettiin tunniste, joka avasi vain kyseiselle sukupuolelle tarkoitetun ruokinta-automaatin. Näin ollen siippa jäi ilman sapuskaa, kun toinen täytti kupunsa. Tutkijat olettivat, että nälkäiseksi jäänyt talitiainen suuntaa automaatille, josta se tietää saavansa ruokaa. Näin ei kuitenkaan tapahtunut, vaan linnut pysyivät yhdessä.
Sen sijaan terassillamme vierailleet talitintit ryhtyivät tutkimaan siellä ollutta polkupyörääni, kun ne eivät löytäneet juurikaan syömistä.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Rivitalomme pihalla on sekä luumu- että kirsikkapuu. Seurasin eilen sinitiaisen akrobaattitemppuja sen roikkuessa luumupuun oksista kiinni pitäen. Luulin ensin, että se yrittää syödä raakoja luumuja. Ottamistani kuvista huomasin kuitenkin linnun napsivan luumupuun lehdiltä kirvoja ja muita ötököitä. Toinen sinitintti oli kirsikkapuussa, ja sehän kyllä herkutteli kirsikanmarjoilla. Vaikka osa kirsikoista on jo kauniin punaisia, eivät ne
Kivi on kiehtova elementti niin pihalla, terassilla kuin portin pielessä. Sammalpeitteinen siirtolohkare henkii historiaa ja luonnon voimaa, ja pikkukivet muotoutuvat koristeiksi sellaisinaan tai maalattuina. Kivet, kaikenlaiset, kannattaa ottaa osaksi puutarhaa.
Lehtijuttuihin eivät mahdu kaikki juttukeikalla otetut kuvat ja joskus käy niin, että jotakin olennaista jää lehtiartikkelin ulkopuolelle. Näin tapahtui Oma PIHA 2/2022 -numeron jutussa kauniista ja harmonisesta pihasta Eurajoella. Tässä pihan omistaja, brittiläinen lyhytkarvakissa Elisa. Jos Elisan kuva olisi päätynyt juttuun, tässä olisi ollut sen kuvateksti: Brittiläinen lyhytkarva Elisa on valloittava kissapersoona. Hän vaatii aamurutiinit isukiltaan
Olemme saaneet tänne Suomen etelään varhaisen ensilumen! Keskiviikkoaamuna (2.11.) ikkunaverhoa raottaessamme totesimme lunta sataneen ainakin viitisen senttimetriä. Terassin kukkalaatikoissa olevat punaiset kanervat hädin tuskin näkyivät lumen seasta. Roikkuvaan astiaan asetelluilla männynoksilla oli myös hyvänlainen lumikerros. Terassin pöydällä, osittain räystään alla, pelargonian kukat ja halloween-kurpitsa olivat nekin saaneet osansa tuulen heittämästä ensilumesta. Terassilla nurin olevan polkupyöräni
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.