Siirry sisältöön
Jaapuikkoja4

Saapuessani eilen (2.12.) Skogbyn ruukkialueella olevalle purolle näin koskikaran lennähtelevän puron yllä, jo kolmatta kertaa lyhyen ajan sisällä samalla purolla. Koskikaroja ei juurikaan näe näin etelässä muulloin kuin loppusyksyllä ja talvella, jolloin niitä saapuu muutamia tuhansia yksilöitä Pohjois-Ruotsista ja -Norjasta sekä Koillis-Venäjältä. Suomen Lapissa pesii kesäisin arviolta vain 250-300 paria.

Viime päivien muutamien asteiden pakkasista johtuen vuolaasti virtaavan pikkupuron pärskeistä oli kertynyt kuihtuneiden kasvien ja pensaiden ympärille lasimainen, läpinäkyvä jääkerros. Syvän purouoman jyrkillä kallioseinämillä kasvavasta sammalesta roikkuvat puikot pitivät jäisissä otteissaan myös maksaruohon lakastunutta kukintoa.

Koskikara 2
Jaapuikkoja2
Jaapuikkoja1

        

Jakalaa ja sammalta
Koskikara3
Jaamosaiikkia

        

Mainos – sisältö jatkuu alla

Tutustu Oma PIHA -lehteen

Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.

Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *