Vaikka kirjoitin jo elokuun lopulla (29.8.) tähän blogiin monikäyttöisistä pihlajanmarjoista, ja Sailakin viikko sitten (12.10.) herkullisen pihlajanmarjahyytelön valmistuksesta, ei liene pahitteeksi laittaa muutama rivi pihlajanmarjasta lintujenkin kannalta. Onhan se sentään loppusyksystä lintujen tärkein marja.
Marjansyöjälinnuille riittääkin ruokaa tänä syksynä. Pihlajat ovat notkuneet punaisenaan marjoista ainakin täällä läntisellä Uudellamaalla. Runsas sato pitää linnut pitkään Suomessa. Saattaa olla, että isoja lintuparvia näkyy kiertelemässä vielä tammikuussakin. Vuosina, jolloin marjoja on vähän, linnut lentävät jo hyvissä ajoin syksyllä Suomen eteläpuolelle etsimään parempia ruokamaita.
Linnuilla on kaksi tapaa syödä pihlajanmarjoja. Esimerkiksi rastaat, tilhet ja kottaraiset hotkaisevat marjan kokonaisena. Ne ottavat nokallaan marjan irti kannastaan, heittävät sen ilmaan ja nielaisevat kitaansa. Sen sijaan punatulkku avaa marjan nokallaan ja käyttää siitä ravinnokseen herkullisimmat osat.
Mutta tulevatko linnut juovuksiin syödessään pakkasen puraisemia, käyneitä pihlajanmarjoja? Eivät tule, sillä vaikka marjoissa onkin pieni määrä alkoholia, linnun maksa hajottaa sitä ihan eri tavalla kuin ihmismaksa.
Oheiset kuvat punatulkuista ja tilhistä on otettu 14.-18.10.2016 Hangossa ja Tammisaaressa.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Pihlajissa näyttää olevan tänä vuonna runsaasti marjoja, ainakin täällä Hankoniemellä. Osa marjoista on vielä oranssisen raakileina, mutta pääosa loistaa jo syvän tummanpunaisina. Kuten tiedämme, pihlajanmarjat sisältävät runsaasti C-vitamiinia, joten niitä kannattaa kerätä hyötykäyttöön, eikä jättää kaikkia tilhien ja rastaiden herkuteltavaksi. Paras keräysaika on ensimmäisten yöpakkasten jälkeen, jolloin pakkanen on puraissut marjoista pois pahimman happamuuden. Vaihtoehtoisesti
Seurasin lauantaina (10.10.) parinkymmennen tilhen pihlajanmarjaruokailua pienessä, mutta komean ruskaisessa pihlajassa Hangon Itäsatamassa. Paikka on aivan laitureiden läheisyydessä, missä liikkuu jatkuvasti ihmisiä ja autojakin. Senpä takia tilhet eivät ehtineet saada montaakaan marjaa nokkiinsa, kun ne taas pelästyivät ja pyrähtivät kallioisella mäellä kasvaviin puihin, mutta palasivat hetken kuluttua takaisin. Oheisessa neljän kuvan sarjassa seurasin yhtä parveen
Ryhdyin kunnianhimoiseen puuhaan, pihlajanmarjaviinin valmistukseen, ilman seikkaperäistä ohjetta. Itse asiassa ohje oli erinomaisen ylimalkainen. Keitettyäni pihlajanmarjat (pistin mukaan vähän ruusunmarjaakin) ja annettuani kattilan seistä huoneenlämmössä muutaman päivän, valtasi epäilys minut. Aloin nähdä painajaisia homehtuneesta kattilasta ja siitä ulos valuvasta ruskeasta vaahdosta. Heivasin kattilan jääkaappiin ajatuksena keittää siitä hyytelöä, kunhan ehdin. Kattila seisoi jääkaapissa noin viikon,
Parasta syksyssä eivät ole pimenevät illat, sateen ropina tai kynttilöiden sytyttely, vaan hedelmistä raskaina olevat omenapuut. Näin ainakin keittiössä viihtyvän herkkusuun mielestä. Ensin kypsyvät pehmän makuiset Valkeatkuulaat, sitten iloisen punaiset Bergiukset ja kirpakat Syysviirut ja lopulta on happamien Antonovkien vuoro. Lajikkeita on valtavasti, ja jokaisella on oma käyttötapansa. Yksi maistuu parhaimmalta suoraan puusta poimittuna, toinen
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.