Siirry sisältöön
savoijinkaali

Talvella ei ehdi oikeastaan edes kaipaamaan salaattia. Nythän on kaalien aika! Tavallisen valkokaalin lisäksi kannattaa kokeilla tummanvihreää, ryppylehtistä savoijinkaalia eli kurttukaalia. Aivan uloimmat lehdet saa yleensä heittää pois, mutta sisemmät sopivat erinomaisesti kaalikääryleisiin ja pataruokiin.

Savoijinkaalissa on miellyttävä, aavistuksen pähkinään vivahtava maku. Lisäksi siitä saadaan runsaasti A- ja C-vitamiinia sekä beetakaroteenia, joita tähän aikaan vuodesta kipeästi kaivataan.

Ja onhan se myös kasvina tavattoman kauniskin, eikö totta? Avautuukin kuin valtavan kokoinen vihreä ruusu.

savoijinkaali002
Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *