Pohjalaisella pihamaalla ideat jalostuvat hätkähdyttäviksi lopputuloksiksi. Hehtaarin tontilla riittää uuden suunnittelua ja rakentamista vielä vuosiksi.
Vanhan tuvan päätyyn rakennetun aurinkoterassin alta löytyi perustettaessa lasi- ja peltipurkkeja.
Pohjalaisella pihalla toteutuvat monenlaiset ideat eikä tila lopu kesken.
Tämä on oikea puutarhaharrastajan unelmapaikka! Tove Janssonin ja Hans-Erik Thelin pihalla Pedersören kunnan Sundbyssä on tilaa monenlaisille kokeiluille ja ratkaisuille. Punaisen, vuonna 1950 valmistuneen rintamamiestalon takapihalta paljastuu moderni maailma, johon pariskunta on vajaan kahdenkymmenen vuoden aikana rakentanut toinen toistaan mielenkiintoisempia kokonaisuuksia ja yksityiskohtia.
– Onhan tämä melkoinen työparatiisi, mutta me nautimme pihalla puuhastelusta. Olemme molemmat toimineet työelämässä ihmisten parissa. Nyt pidämme hiljaiselosta, eivätkä rikkaruohot pane koskaan vastaan, selvittävät Tove ja Hans-Erik pihaharrastustaan.
Punaisen torin keskustassa on paikka punaiselle ja korkealle piharuukulle.
Solbergin tarina
– Isovanhempani ostivat pientilan toisen maailmansodan jälkeen isäni jäädessä Pietarsaareen. Isoisän kuoltua 1979 ei paikalla ole asunut kukaan, mekään emme ole viettäneet yhtään yötä talossa. Talon sisustusta on uudistettu, mutta pihamaa sai olla pitkään lähes ennallaan, Hans-Erik kertoo.
Tove kävi paikalla ensimmäisen kerran vuonna 2006, jolloin vanhat, kivikkoiset viljelymaat kasvoivat pajua. Paljon on tapahtunut sen jälkeen. Risukoita on raivattu ja maata parannettu. Piha on entistä savista merenpohjaa, joten maanparannus on ollut tarpeen.
– Kylvimme auringonkukkia ja pellavaa maan kuohkeuttajiksi. Lisäksi on tarvittu aimo annos kompostia ja naapurilta saatua lehmänlantaa, Tove listaa.
Osa hehtaarin tontista on edelleen kunnostuksen kohteena ja odottaa uusia ideoita. Avointa ja tuulista pihamaata suojaavat rakennusten lisäksi puut ja pensaat. Talvisin on yleensä paljon lunta, mikä edistää kasvien menestymistä.
Punaisen rintamamiestalon ympäristö edustaa perinteisempää puutarhakulttuuria.
Kalenteri muistaa ja kertoo
Koronaepidemia sai monen puutarhaharrastajan tarttumaan lapioon pihallaan, ja tulosta syntyi. Myös Tove ja Hans-Erik suuntasivat entistä useammin kulkupelinsä keulan kohti Sundbytä.
– Aherramme pihalla nykyisinkin useana päivänä viikossa. Palaamme yöksi kotiin Pietarsaareen, jossa meillä on toinen piha hoidettavana. Tapanamme on kirjoittaa kalenteriin joka päivä, mitä Solbergissa on saatu aikaiseksi. Vanhoja muistiinpanoja selatessa on mukava muistella aikaansaannoksia, Tove toteaa.
Varsinaisten puutarhahommien lisäksi on tilalla tyhjennetty varastoista lasipurkkeja ja muuta roinaa. Viimeksi Hans-Erik on kunnostanut vanhaa hevostallia. Navetta toimii verstaana.
– Maata kaivellessakin lapio kolahtaa erääseenkin lasi- ja peltipurkkiin isoisän jäljiltä. Entisaikoinahan oli tapana piilottaa purkkeja ja purnukoita sekä muuta roskaa maahan.
Tove Jansson ja Hans-Erik Thel ovat tehneet omannäköisensä puutarhan vanhan maalaistalon pihamaalle.
Kiviä riittää
Solbergin pihalla on terassien, siltojen ja kivikkoistutusten ohella sekä perinteisiä että verkon sisään ladottuja kiviaitoja. Onpa sinne tehty myös kivijata eli muinaiskivirannikko. Pihamaalla entuudestaan olleita ja pelloilta kerättyjä kiviä on käytetty monin tavoin.
– Puutarhafilosofianamme on hyödyntää vanhaa ja kierrättää kaikki mahdollinen. Uuden ostamista vältämme. Saamme kaikenlaista tavaraa ystäviltä ja tuttavilta. Niille on sitten kiva keksiä uusia käyttötarkoituksia, Hans-Erik summaa.
Hän on muun muassa levittänyt pergolan maapohjan päälle käytöstä poistettua keinonurmea, sillä kosteassa kohdassa ei oikea nurmikko menesty. Puutarhan kaikki laatat on saatu ystäviltä, ja Toven äidin vanhasta pyykkitelineestä on tehty puoliympyrän muotoinen kukkapenkki.
Somassa tynnyrisaunassa on mukava pestä päivän hiet pois pihalla uurastuksen jälkeen.
Tynnyrisauna ahkerassa käytössä
Tontilla on viime vuosisadan alun vanha tupa, jonka toiseen päätyyn Hans-Erik rakensi aurinkoterassin aiemmin tehdyn, keskellä pihaa olevan terassin lisäksi. Tuvan seinustalla kiipeilee Pohjantähti-köynnösruusu. Viehkeässä, puiden kainalossa sijaitsevassa tynnyrisaunassa pariskunta kylpee jokaisen pihalla vietetyn työpäivän jälkeen ja peseytyy pehmeällä sadevedellä ennen kotiin lähtöä. Kaivokin pihalla on, ja siitä saadaan kasteluvettä, ellei kesän kuivuus tyhjennä vesivarantoa.
Takapihalle Tove ja Hans-Erik ovat perustaneet kokonaan uuden puutarhanosan, jossa on laatoituksia, pergoloita, käytäviä ja viljelylaatikoita. Rastin muotoisessa istutuksessa kukintaa aloittavat kymmenet miekkaliljat raudoitusverkkoon tuettuina. Punaiseksi toriksi nimetyn, kivetyn ympyrän keskellä koreilee keltakukkainen kanna korkeassa, punaisessa istutusastiassa. Vesiaihe vaatii Hans-Erikin mielestä vielä kehittämistä. Vesi kuitenkin solisee käytöstä poistetun trampoliinin metallikaareen poratuista rei’istä jo mukavasti.
Miekkaliljat pysyvät tukevasti pystyssä raudoitusverkon avulla.
Vanhoja pioneja ja nimikkoruusu
Toven lempikukkia ovat pionit, daaliat ja ritarinkukat, joita pihalla on useassa kohdassa. Asuinrakennuksen kulmalla kasvaa vanhaa perua oleva vaaleanpunakukkainen pioni 'Sarah Bernhardt'. Kauniit niittykukatkin saavat Tovelta luvan asettua kukkapenkkiin. Solbergista löytyy myös ruusuja, kuten 'Tove Jansson', kirjailijakaiman mukaan nimetty karmiininpunakukkainen tarhapimpinellaruusu.
Pohjanmaan rannikkoseudulla on puutarhaharrastajien iloksi useita taimistoja ja puutarhakeskuksia, kuten Blomqvistin Taimisto Pedersören kunnassa, Etelä-Pohjanmaan Taimisto Maalahdessa ja Sundin Puutarha Pietarsaaressa.
– Käymme usein Sundin Puutarhalla, jossa on hyvä ja laaja valikoima monivuotisia ja kausikasveja sekä ruukkuja ja pihakiviä. Puutarha on toiminut 1960-luvulta lähtien. Hankimme usein taimia myös Pännäisissä sijaitsevasta Garden Florasta, Tove sanoo.
Yksi pihan terasseista on saanut koristeikseen uljaat lintupatsaat.
Haaveissa orangeria
Koristepuutarhan lisäksi Solbergissa on hedelmäpuita ja marjakasveja, kuten karhunvadelmia, pensasmustikoita, hunajamarjoja, herukoita ja mansikoita. Vihanneksia kasvaa sekä lavoissa että avomaalla. Kukkaketo kasvimaan laidassa kukkii kauniisti. Pieni kasvihuone on varattu viiniköynnökselle.
– Haaveilen isosta kasvihuoneesta, jossa olisi myös orangeria eli talvihuone. Nyt viemme talvetettavat kasvit Pietarsaaren kotiin, jossa niille on varattu monta huonetta. Yksi huone on sänkyä myöten keväisin täynnä kukkien ja vihannesten taimia, Tove paljastaa.
Tove ja Hans-Erik kuuluvat Norra Österbottens Trädgårdssällskapiin, joka on Pohjanmaalla vireästi toimiva puutarhaseura. Jäseniä puutarhaseuralla on yli 600. Inspiraatioita pihaansa he saavat myös ruotsalaisista ja englantilaisista puutarhaohjelmista. Avoimet Puutarhat -tapahtumassa muutkin puutarhaharrastajat pääsevät tutustumaan Solbergin pihamaahan.
– Kun kevät koittaa, on niin kiva tulla omaan työparatiisiin ja päästä pihahommiin. Uusien juttujen soveltaminen ja keksiminen pitävät mielen virkeänä. Pihalla huhkiminen tuo myös hyvät yöunet.
Pihamaan uudessa osassa on kukkula, jonka laella kasvaa terijoensalava ja rinteessä kivikkokasveja. Idea kukkulaan on peräisin Ruotsin televisiossa esitetystä sarjasta, joka kertoo omavaraisella ekotilalla Etelä-Ruotsissa asuvasta pariskunnasta. Laajojen viljelyalueiden lisäksi tilalla on korkea kukkula, jossa kasvaa yksinäinen puu. Pariskunnalla on tapana istua puun alla ja nauttia näkymistä. Solbergin kukkulalta ei näe kauas, mutta aina voi sulkea silmät ja kuvitella.
2. Säleikköpäärynä
Päärynän voi kasvattaa seinustaa koristavaksi säleikköpuuksi tai näkösuojaksi. Seinusta on yleensä lämmin, jolloin puulla on hyvät kasvuolot ja myöhäisetkin lajikkeet ehtivät kypsyä. Säleikköpuu tulee oksien taivuttamisen ansiosta aikaisin satoikään. Puun muotoilu on helpointa, kun valitaan hillittykasvuinen lajike. Oksien taivutus ja sitominen aloitetaan heti istutusvuonna. Muuten säleikköpuuta hoidetaan kuten tavallista päärynäpuuta.
3. Kukkaniitty
Niitty on ilo silmälle ja tuo eloa puutarhaan, lisäksi se houkuttelee paikalle pölyttäjiä. Paahteisella paikalla menestyvät kuivuutta kestävät ketokukat ja kosteammalla rehevästi kasvavat lajit. Kasvimaan laitaan voi kylvää yksivuotisen niityn esimerkiksi ruiskaunokeista, keltapäivänkakkaroista, hunajakukista ja tuliunikoista. Syksyllä kasvusto käännetään maata parantamaan.
4. Kivikorimuuri
Pihamuureja voi rakentaa myös kivikorien avulla. Kivikoreja on saatavilla eri kokoisina, ja ne myydään kokoon taitettuina. Asennettaessa korit avataan ja pohjalevy käännetään paikalleen. Toisiinsa korit sidotaan sinkityllä sidelangalla. Kivikori asetellaan asennushiekan päälle ja täytetään sopivalla kiviaineksella silmäkoon mukaan. Korin pullistumista estävät kiristyslangat viritetään, kun korista on täytetty kolmannes. Lopuksi kannet suljetaan sidelangoilla.
5. Raudoitusverkko
Raudoitusverkon avulla on helppo toteuttaa erilaisia rakenteita. Verkko taipuu köynnöskaariksi ja -tunneleiksi. Rimoista ja verkosta syntyvät nopeat tukisäleiköt seinustoille tai vaikka keskelle pihaa. Lisäksi verkko toimii telineenä kesäkukka- ja yrttiruukuille.
6. Kivipuro
Vesi ja kivet ovat japanilaisen puutarhan peruselementtejä. Jos puutarhaan ei ole mahdollista rakentaa vesiaihetta, sen voi korvata vettä symboloivilla kivillä tai haravalla kuvioidulla hiekalla. Kuivan kivipuron pohjalle asetellaan soraa ja pieniä kiviä, aivan kuten oikeassakin vesiaiheessa tehtäisiin. Isot kivet ovat kuin pikku saaria, ja niitä voi käyttää myös kivipuron reunustamiseen.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tilaa lehtemme!
Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.
Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.
Pintavedet, ojat ja märät kuopat on pitkään haluttu saada pois maisemasta ja puutarhasta. On ajateltu, että kosteat paikat ovat rumia, vaarallisia ja epämääräisten eliöiden pesiä. Viime aikoina vesiasioita on alettu miettiä eri kantilta.
Heale Garden on yksityispuutarha, joka todella tuntuu yksityiseltä, vaikka siellä käy runsaasti vierailijoita. Sijainti pienessä hiljaisessa jokilaaksossa takaa rikkumattoman rauhan ja vilkkaat luontoelämykset.
Monasterio de Piedran puutarha on vehreä ja soliseva keidas keskellä karua Aragoniaa. Samalla se on filosofinen näkemys ylevästä luonnosta, jota ihmiskäsi on avustanut.
Alhambran punertava linnoitus ja Generalifen paratiisipuutarhat vievät aikamatkalle islaminuskoisten maurien al-Andalusiin. Palatsit puutarhoineen kuuluvat myös Unescon maailmanperintökohteisiin.
Karjalanruusu aloittaa ruusupuiston kukintanäytöksen, jota jatkuu talven kynnykselle saakka. Kai Ahmio seuraa näytöstä päivittäin. Välillä hän piipahtaa puistossa parikin kertaa päivässä.
Oma PIHA -lehden järjestämässä Suomen Paras Piha -kilpailun finaalissa oli mukana Mensosten piha Lemiltä. Piha on vasta muutaman vuoden ikäinen, mutta se tarjoaa lapsille mielenkiintoisen seikkailuympäristön.
Kukoistavalla porvoolaispihalla kasvillisuus, kivet ja polut ovat asettuneet paikoilleen kuin luonnostaan. Monilajinen ja monipuolinen piha antaa hoitajilleen voimaa, ja siellä viihtyvät myös luonnon eläimet.
Käytämme evästeitä ja vastaavia tekniikoita sivuston toiminnan varmistamiseen, kävijämäärien analysointiin sekä mainonnan kohdentamiseen ja mittaamiseen. Näiden tietojen avulla voimme kehittää sivustojamme ja tarjota lukijoille paremmin kiinnostavaa sisältöä ja markkinointia.
Välttämättömät evästeet ovat aina käytössä. Muita evästeitä käytämme vain suostumuksellasi. Voit muuttaa valintojasi myöhemmin evästeasetuksista.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen sellaisten asetusten tallentamiseksi, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole erikseen pyytänyt.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, internet-palveluntarjoajan vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietoja tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää käyttäjän tunnistamiseen.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.