Pakkanen on piirrellyt kuurankukkia kasvihuoneen laseihin. Kuura on jo peittänyt myös pihamaan kasvit kauniin kristallisilla kiteillään puhtaanvalkoisiksi. Jänisten ja jyrsijöiden varalta kasvit on suojattu verkoin ja arimmat kasvit peitelty huolella talvisuojin. Viimeiset puutarhan syystyöt ovat siten tehty ja on aika tunnelmoida talven taikaa pihamaalla. Joulukuun lähestyessä puutarha täyttyy pikkuhiljaa kauniista kaamos- ja jouluvaloista. Kasvihuone on monelle puutarhaharrastajalle pihan sydän ja kaiken vihreän kasvun pyhättö – siellä vietetään kevään aikaisimmat hetket, nautitaan kesähelteen kypsyttämistä tomaateista ja näin talven koittaessa siitä tulee kuin pieni jouluinen lasipalatsi.
Turvallisesti led-valoilla
Tuikkulyhdyt ja -lasit ovat kauniita kasvihuoneessa, mikäli sähköä ei ole saatavilla valosarjan virittelemistä varten. Täytyy kuitenkin muistaa että kylmässä kasvihuoneessa kuuman tuikun ja kylmän ilman vaihtelu voi olla eritoten lasisille tuikkukipoille rasite, jolloin ne saattavat huonolla tuurilla yllättäen poksahtaa tai haljeta lämpötilanvaihtelusta. Turvallisinta onkin käyttää aina mieluiten metallisia lyhtyjä ja tietysti muistaa aina polttaa tuikkuja palamattomalla alustalla, esimerkiksi metallitarjottimella.
Nykyisin on onneksi saatavilla kiitettävä määrä paljon erilaisia paristoilla toimivia ulkokäyttöön soveltuvia valosarjoja ja lyhtyjä. Asiasta innostuneena olikin heti tuotava kasvihuoneeseen pikkujoulukuusi ja hankittava siihen yksi pieni paristokäyttöinen led-valosarja ulkokäyttöön. Neljällä AA-paristolla toimivassa 40-osaisessa, hämäräkytkimellä ja 6 tai 9 tunnin ajastimella varustetussa sarjassa patterit kestivät neljä viikkoa 6h päivittäisellä paloajalla. Paristovalot toki tuottavat ongelmajätettä, mikäli niitä pitemmän päälle käyttäisi jatkuvasti uusia paristoja vaihtaen. Näin joulun lähestyessä sähkötön kasvihuone sai toisaalta nyt kerrankin kaipaamansa jouluvalot ja niistä on ollut paljon iloa pimeydessä. Toki erilaiset paristovalosarjat ovat käteviä olla olemassa kotivarana talviajan mahdollisten sähkökatkojen varalta. Aurinkokennoilla toimivia valosarjoja on myös olemassa vaikka minkälaisia, niiden parasta aikaa on elo-syyskuu, jolloin aurinko vielä ehtii ladata akun täyteen. Näin marraskuussa aina vain yhä aikaisemmin pimenevinä päivinä ei tarpeeksi montaa tuntia auringonpaistetta aina tahdo riittää akkujen lataamiselle.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Keväällä kasvihuoneessa tuoksuvat multa ja nuoret tomaatintaimet. Kasvin elämän seuraaminen siemenestä satoon on koukuttavan palkitsevaa. Aikaisimmat kylvöt pitkää esikasvatusta vaativille kasveille tehdään jo tammi–maaliskuussa kodin ikkunalaudalle tai kasvivalojen alle, sillä harvalla on käytössään talvikuukausina lämmitettävää kasvihuonetta. Kylväessä on hyvä tutustua siementen itämisaikoihin ja taimien kasvatusaikaan. Lisäksi tarkkaillaan kevään etenemistä, jotta osataan ajoittaa kylvöt oikeaan hetkeen. Asuinpaikan kasvuvyöhyke vaikuttaa luonnollisesti asiaan – siemenpussien yleisohjeet
Aila Vennola rakastaa japanilaisia puutarhoja ja niiden levollista tunnelmaa. Aila tarjoaa kotonaan ja myös puutarhassaan energia- ja hierontahoitoja, joilla tähdätään kehon ja mielen tasapainoon. Piha nousi vuonna 2015 Suomen Paras Piha -kilpailun finaaliin. Voit katsoa videon pihasta tästä linkistä. Aila muutti Vantaan Askistoon 40 vuotta sitten. Alkuun tonttia oli 6000 neliötä, mutta asutuksen tiivistymisen
Terveiset iltahämärästä ja jouluvalojen loisteesta! Valoja kaivataan pihan piristykseksi tähän aikaan joten joulu- ja tunnelmavalojen virittely on ajankohtaista. Tänään kaiken kruunasi valkea lumipeite joka hiljaa leijaili kuusten oksille. Kaikki eivät toki lumesta tykkää, mutta itse pidän siitä kuinka kauniisti se heijastaa tähän vuodenaikaan vähäisenkin valomäärän ulkona moninkertaiseksi. Nyt viikonloppuna on hyvä aika kaivaa valot varastosta,
Vuosi sitten valkoista joulua valmistauduttiin viettämään ”Suomen etelässäkin”, kuten Tammisaaren Kuninkaankadulta otetusta kuvasta (ylin) voidaan havaita. Sen sijaan nyt, kun jouluaattoon on vajaa viikko, lumesta ei ole täällä tietoakaan. Melkein joulupukin kotikonnuilta lähtöisin olevana toivon tietysti aina lumista, eli valoisampaa joulua, mutta varmasti moni riemuitsee myös lumettomasta joulusta. Ylintä kuvaa lukuunottamatta kuvat ovat tältä päivältä
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.