Tulvien alle jääneet maan pinnalta kerättävät viljelykasvit, esimerkiksi salaatit, tomaatit ja yrtit, on syytä pestä erityisen huolellisesti ennen käyttöä. Ainakin Vantaanjoen tulvan alle jäi kasvimaita.
Vantaanjoen vettä ei toistaiseksi suositella käytettäväksi myöskään viljelypalstojen kasteluun, kunnes norovirustutkimukset ovat valmistuneet. Ensimmäisiä tuloksia odotetaan ensi maanantaina 9. elokuuta.
Vaikka tulva ei muualla johtanut yhtä vakaviin seurauksiin, asia on syytä huomioida kaikilla tulva-alueilla. – Tulvatilanteessa veden laatu huononee, kun vesi nousee alueelle, jossa se ei normaalisti ole. Siihen huuhtoutuu paljon ylimääräistä, toteaa hydrologi BERTEL VEHVILÄINEN Suomen ympäristökeskuksesta. – Vesi voi käydä esimerkiksi karjatilalla ja bakteereja kertyy ihan tavallisilta pihoiltakin. Varovaisuutta kannattaa noudattaa kaikkien tulvineiden vesistöjen veden kanssa.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Helteisen kesän jälkeen on mukava palata takaisin töihin ja opintoihin. Monipuolinen, kasviksia runsaasti sisältävä, ruoka auttaa jaksamaan syksyn aherruksessa. Kesän aikana kypsyneet kasvikset sisältävät runsaan annoksen erilaisia makuaineita ja jaksamisen kannalta tärkeitä vitamiineja ja muita suojaravintoaineita. Kasviksia on suositeltavaa syödä puoli kiloa päivässä. Viikoilla 34-35 (18. – 31.8.03) vietetään Kotimaiset Kasvikset ry:n Sadonkorjuuviikkoja. Kesän aikana
Sipuli saa jakamattoman suosion sekä ruoan makua arvostavilta että niiltä, jotka painottavat ruoan hyviä terveysvaikutuksia. Ilman sipulia ei tule toimeen kotikokki eikä huipputason keittiömestari. Sipuli antaa ruoalle sielun. Sipulia kannattaa käyttää vaihdellen ja yhdistellen erilaisia sipuleita. Viikolla 4 (21. – 27.1. 2008) vietetään Kotimaiset Kasvikset ry:n Sipuliviikkoa. Suomalaiseen ruokakulttuuriin sipuli on kuulunut vuosisatojen ajan. Sipulia
Finfood ry:n ja Kotimaiset Kasvikset ry:n toiminnasta tehdyssä arvioinnissa ilmenee, että järjestöjen tunnettuus on hyvä ja sidosryhmät ovat tyytyväisiä niiden toimintaan. Arvioinnin mukaan valtion tuelle löytyy edelleen perusteita ja toimintaa tulee jatkaa. Ongelmallisena arvioijat pitivät järjestöjen rakennetta ja tavoitteiden epätäsmällisyyttä. Maa- ja metsätalousministeriö antoi kesällä 2002 Terra Consulting Oy:lle tehtäväksi arvioida Finfood ry:n ja Kotimaiset
Jopa 95 prosenttia kuluttajista haluaisi ostaa kasviksia pakkaamattomina.Esimerkiksi yli puolet toivoi irtomultaperunoita, osoittaa KotimaisetKasvikset ry.:n tilaama tutkimus, joka mittasi kuluttajien asenteitaviherympäristöä ja puutarhatuotteita kohtaan. Taloustutkimus haastattelireilua tuhatta kuluttajaa ja piti kolme ryhmäkeskustelua. Pakattuinamiellyttivät eniten kurkku, ruukkusalaatti ja pesty porkkana. Esikäsitellyttuotteet, kuten valmiit salaatit ja pilkotut kasvikset, eivät kiinnostakuluttajia, koska niitä ei mielletä tuoreiksi eikä kotimaisiksi.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.