Siirry sisältöön

Saa nähdä tuleeko kukkakaalisadosta mitään. Lehdet ovat kaaliperhosen toukansyömät ja kukkakaalit hyvin hyvin pieniä.

Kokeilussa oli Lord Nelsonin uutuuslajike ’Cheddar’, joka on nimensä mukaisesti juustonkeltainen. Se olisi kaunis ruokapöydässä!

Ensi vuonna pitää yrittää uudestaan ja suojata kukkakaalit harsolla aiemmin ja huolellisemmin. Kukkakaalilajikkeiden joukossa on myös hienon violetteja kaaleja, jotka säväyttävät jo kasvimaalla ruokapöydästä puhumattakaan. Violetti kukkakaali kelpaa juhlapöydän koristukseksi ihan sinällään.

Kuten puutarhaystäväni totesi, perhoset ovat niin kivoja pihassa, että niille jokusen puutarhakasvin tai vihanneksen lehden ihan mielellään uhraakin. Saapahan nauttia siipien leikistä omalla pihalla ja tutustua tarkemmin kuinka monta perhoslajia puutarhasta oikein löytyykään.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Tutustu Oma PIHA -lehteen

Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.

Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *