Siirry sisältöön
Sormustinkukka 2

Hankoniemen juhannussäähän mahtui niin sadetta kuin aurinkoakin. Lämpöä oli kuitenkin koko ajan mukavasti, auringon porottaessa hellelukemiin saakka. Aatonaattona teimme pihalle taas perinteisen juhannussalon. Vesisade häiritsi työtämme jonkin verran, mutta kyllähän kesä kasteensa kuivaa.

Myös aattona ropautteli vettä niin, että pääsin kuvaamaan sadepisaroita mm. sormustinkukista ja viiruhelpin lehdiltä. Pisaroita oli tarttunut myös havukasveissa oleviin hämähäkinverkkoihin. Suomen lipun päivä, eli juhannuspäivä, oli oikein aurinkoinen ja lämmin. Kimalaisia, kukkakärpäsiä ja muita ötököitä oli runsaasti pörräämässä pihapiirin kasvien kukilla. En ole pitänyt komeaa siniviuhkaa erityisen hyvänä medentuottajakasvina, mutta kyllä senkin runsaissa ja näyttävissä kukissa vieraili mm. kaaliperhonen ja niittyhopeatäplä.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *