Näihin aikoihin haravoitavaa löytyy joka pihalta. Haravointi osoitti suosionsa myös Helsingin ydinkeskustassa. Rakennusviraston viherosasto järjesti ensimmäistä kertaa puistoharavointipäivän, joka onnistui yli odotusten. Kauniina syyspäivänä innokkaita haravoijia riitti koululaisista mummoihin ja vaareihin. Tarpeellisuutensa lisäksi haravointi on hyvää hyötyliikuntaa. Työ sujuu nopeasti, kun malttaa tehdä kasoja tarpeeksi tihein välimatkoin. Pressun päällä syksyn lehdet kulkevat kevyesti kompostiin
Jos omalla pihalla on monta koivua tai vaahteraa, riittää omasta takaa runsaasti haravoitavaa. Ajotielle tai nurmikolle varisseet lehdet muuttuvat syksyn mittaan tiiviiksi, niljakkaaksi kerrokseksi, joka houkuttelee homeitiöitä ja näyttää epäsiistiltä. Ennen lehtiä neuvottiin haravoimaan kukkapenkin talvisuojaksi, mutta tiiviiksi jäätynyt lehtimassa ennemmin uhkaa kuin suojaa arkoja kasveja. Myös nurmikolla märkä lehtipeite altistaa talvituhoille. Paras paikka lehdille onkin komposti.
Niksejä helpompaan haravointiin
Haravointi on sitä mukavampaa, mitä kuivempia lehdet ovat. Siksi perinteiseen puuvartiseen tai kevyempään lasikuituharavaan kannattaa tarttua, vaikka kaikki lehdet eivät vielä olisi varisseet. Vaahteroista lehdet ovat koko maassa jo lähestulkoon pudonneet. Esimerkiksi omenapuissa ja poppeleissa lehdet sinnittelevät sitkeästi. Muutama kylmä yö ja tuulinen päivä pudottavat lehdet viimeisistäkin lehtipuista. Vain tammissa edellisvuotiset lehdet säilyvät talven yli.
Lehtien keräämisessä oikeaa tekniikkaa tärkeämpää on lopputulos. Haravoija säästyy kuitenkin kolotukselta, kun muistaa välillä venytellä ja vaihtaa työasentoa. Usein omissa ajatuksissaan innostuu kerryttämään muhkeaa lehtikasaa, jolloin samoja lehtiä pyörittelee keossa pihan toiselta laidalta toiselle. Pienempien kasojen kokoaminen on paitsi kevyempää, myös nopeampaa. Isot oksat ja maahan pudonneet oksat kannattaa kerätä pois ennen haravaan tarttumista, sillä piikkeihin jumittuessaan ne harmittavat kaksin verroin.
Kottikärryt ovat hyvä apuväline, jos maasto on epätasaista, ja lehtikompostiin on pitkä matka. Lehtien keräämiseen on olemassa myös kevyitä, muovikankaisia tynnyreitä, joihin kasvukauden aikana voi kerätä vaikkapa ruohosilppua tai rikkaruohoja. Nurmikolla suurikin lehtikasa siirtyy kevyesti pressun päällä, jos pressun kulmiin löytyy vähintään kaksi hinaajaa. Kompostissa lehdistä maatuu muutamassa vuodessa muhevaa multaa. Kompostin pohjalle kannattaa levittää ”perustukseksi” reilu kerros risuja ja ohuita oksia, jolloin ilma pääsee kiertämään sen pohjalla ja maatuminen nopeutuu.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Puutarhassa kertyy helposti kompostiin sopivaa ainetta. Kompostoinnin onnistumiseenvaikuttaa kunnollisten välineiden lisäksi kompostoijan tieto ja taito sekäviitseliäisyys. Työtehoseuran kotitalousosastolla on viime vuosina vertailtulämpökompostoreita sekä erilaisia kompostin seosaineita. Kompostoituminen vaati sopivaa lämpötilaa ja kosteutta sekä riittävääilmanvaihtoa. Kahdeksan eri kompostorin toimivuuskokeet osoittivat, että niidenlämpötiloissa on eroja. Korkeimmat lämpötilat mitattiin Biolanissa. Kahdessakompostorissa, Biokub ja Gröna Johanna, lämpötilat laskivat talvella
Viime syksynä multakasaan kipatut persiansinililjat (Scilla mischtschenkoana) alkavat nyt kukkia. Tämä on toden totta noin kuukautta aikaisempi kuin lähes saman näköinen posliinihyasintti (Puschkinia scilloides)! Jälkimmäiseen verrattuna tällä on myös tummemman vihreät, leveämmät, kiiltävät lehdet. Persiansinililja oli Oma PIHA -lehden asiakaslahja uusille ja vanhoille kestotilaajille viime syksynä. Talven tulo yllätti puutarhurin ja jouduin syyskiireissäni nakkaamaan
Syksyn lehdet ja muu puutarhajäte voidaan hävittää omalla tontilla kompostoimalla. Kompostoinnin aikana jätteestä kypsyy erinomaista maanparannusainetta omassa puu-tarhassa käytettäväksi. Puutarhajätteet, kuten lehdet, haravointijäte, naatit, risut ja leikkuujäte on helppo kompostoida eristämättömässä kompostorissa, kehikossa tai aumassa. ─ Aloita puutarhakompostin rakentaminen laittamalla pohjalle haketta, oksasilppua, kuoriketta tai pieniä risuja turvaamaan kompostin ilmansaanti. Kasaa komposti kerroksittain: vuorotellen typpipitoisia
Joulukuu on herkuttelijoiden juhlaa, silloin lantutkin karamellisoidaan. Jouluna suomalaiset syövät ennätysmäärän muun muassa kinkkua, juureksia, luumuja ja puuroriisiä. Juureksista kaikkein suosituimpia ovat lanttu ja punajuuri, joiden käyttö moninkertaistuu joulukuussa. Joulun alla juurespakkaamoilla käy samanlainen kuhina kuin tonttujen verstaissa. Myös melko tasaisen menekin juuresten, kuten porkkanan, piparjuuren ja palsternakan, kulutus kasvaa joulukuussa. Vuotuisesta juuresten kokonaiskulutusluvusta viidennes
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.