Entisten kauppapuutarhojen maaperä on voinut pilaantua erilaistentorjunta-aineiden käytön seurauksena. Kasvihuoneviljelyssä on ajan mittaanollut käytössä lukuisia eri torjunta-ainevalmisteita, joista osa onsittemmin kielletty. Torjunta-aineet ovat sisältäneet noin 120 erilaistatehoainetta, joista osa on nopeasti tai kohtalaisen nopeasti hajoavia,mutta osa on hyvin pysyviä ja ne voivat kertyä maahan. Maaperä on voinutpilaantua myös lämmitysöljyn käytön ja varastoinnin takia.
Uudenmaan ympäristökeskus on tehnyt maaperätutkimuksia 16 toimintansalopettaneen, lähinnä Etelä-Suomessa sijainneen, kauppapuutarhan alueella.Esimerkiksi DDT:n täydellinen käyttökielto astui voimaan vuonna 1976, muttatutkimuksissa maanäytteistä on löytynyt SAMASE-ohjearvotasoa lievästikorkeampia pitoisuuksia DDT:tä. Ohje-arvot ylittäviä määriä löytyi myösheptaklooria, endosulfaania, lindaania ja dieldriiniä sekä metalleja,arseenia ja öljyä.
Ei vaaraa terveydelle
Suunnittelija SATU JAAKKONEN Uudenmaan ympäristökeskuksesta korostaa, ettäkyse ei ole varsinaisesta terveysriskistä, koska pitoisuudet ovat olleetpieniä. Kuitenkin asiat on syytä tehdä varman päälle ja siksi entistenkauppapuutarha-alueiden maaperä on syytä kunnostaa ennen uuttakäyttötarkoitusta. Toimintansa lopettaneiden kauppapuutarhojen alueita onryhdytty etenkin pääkaupunkiseudulla kaavoittamaan muun muassa asuin- javirkistyskäyttöön.
Uudenmaan ympäristökeskuksessa käynnistettiin vuoden 2002 alussa projekti,jossa selvitettiin millaista haittaa entisillä kauppapuutarha-alueillatapahtunut toiminta aiheuttaa maaperälle. Esiselvityksen tietoja voidaanhyödyntää muun muassa kauppapuutarhojen kartoituksessa sekäkauppapuutarha-alueiden kunnostussuunnitelmia tai muitakauppapuutarhaselvityksiä tehtäessä.
Julkaisu: Satu Jaakkonen. 2003. Toimintansa lopettaneiden kauppapuutarhojenmaaperän pilaantuneisuus -esiselvitys. Helsinki, Uudenmaan ympäristökeskus.Suomen ympäristö 604. 105 s. ISBN 952-11-1332-4 (nid.)
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Evirassa on käynnistynyt riskinarviointihanke, jossa arvioidaan suomalaisten lasten ja aikuisten altistumista nitraateille ja nitriitille sekä luontaisista lähteistä että lisäainekäytöstä. Tutkimushankkeen tulokset julkaistaan loppuraportissa vuonna 2011. Hankkeen tavoitteena on määrittää Suomessa yleisimmin käytettyjen kasvisten (luontaiset lähteet) sekä liha- ja makkaraleikkeiden ja juustojen (lisäainekäyttö) nitraatti- ja nitriittipitoisuudet. Riskinarvioinnissa käytetään todellisia ruoankäyttötietoja ja tuotteista analysoituja pitoisuuksia. Tutkimuksella halutaan
TV 1:n MOT-ohjelma käsitteli maanantaina 8. 12. klo 20 Espanjan Aurinkorannikon kasvihuonetuotantoa otsakkeella ”Tomaatteja muovimerestä”. Espanjan Almerian alueella on yksi maailman tiheimmin viljellystä kasvihuonetuotantoalueesta – muovihuoneita on 300 neliökilometriä. Ohjelmassa kiinnitettiin huomiota torjunta-aineiden käyttöön, laittomaan työvoimaan ja viljelyn aiheuttamiin ympäristöongelmiin. Jutun toimittaja oli Kati Juurus. MOT:n mukaan suurin osa Suomen tuontivihanneksista tulee Espanjasta. – Me
Vanhoihin narsisseihin on helppo hurahtaa samalla tavalla kuin vanhoihin ruusuihin, pioneihin tai kurjenmiekkoihin. Vanhan ajan narsisseissa viehättävät paitsi kukkien sirous, myös jalostajien tarinat sekä historian havina.
Maatiaiskasvien suosio kasvaa yhtä tahtia uuden viljelyinnostuksen myötä. Maatiaisten ja muiden vanhojen, kulttuurisesti arvokkaiden alkuperäislajikkeiden eteen vuosikymmeniä työskennelleitä Hyötykasviyhdistystä ja Maatiainen ry:tä kehitys ilahduttaa, sillä viljeleminen on ainoa keino pitää vanhat lajikkeet hengissä. Maatiaisen makuun pääsee kylvämällä vielä tänä syksynä maahan esimerkiksi talvivalkosipuli Aleksandraa, jota on viljelty Suomessa lähes sata vuotta. Alun perin Pietarista tuotu
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.