Ikkunalla menestyviä siemenestä lisättäviä yrttejä ovat mm. basilika, kirveli, kynteli, laventeli, meirami, oregano, persilja, rosmariini, salvia, sitruunamelissa, tilli ja timjami. Talvikynteli, lehtikorianteri, persilja ja meirami säilyvät ikkunalla talven ylikin, etenkin kasvatuslampun voimin.
Hiekkainen kasvualusta ja sopiva ruukku Yrttien kasvualustaksi soveltuu tavallinen multa tai turve, johon on lisätty noin viidennes hiekkaa. Ruukunpohjalle voi laittaa lannoitteeksi vaikkapa kanankakkaa. Yrtit pitävät lisäksi happamista olosuhteista, jotka saadaan puuntuhkan avulla, tai lisäämällä ruokalusikallinen kalkkia multaseokseen.
Ruukku tulisi valita yrttilajia silmällä pitäen. Liian pienessä ruukussa yrtit kärsivät ravinnonpuutteesta ja kasvattavat pitkää hentoa vartta. Suurimmat yrtit, mintut, sitruunamelissa, laventeli ja rosmariini vaativat täysikokoisena noin 3,5 litran kokoisen ruukun. Basilikalle ja timjamille taasen riittää keskimääräinen yrteille suositeltava ruukkuko eli 1,5 litran ruukku.
Kesäsatoa ajatellen mintut, salvian, rosmariinin, laventelin, basilikan, sitruunamelissan, ja timjamin voi kylvää jo maaliskuulla. Huhtikuussa multaan laitetaan rakuuna, tilli, meirami, kirveli ja persilja. Siemeniä laitetaan ruukkuun muutama kappale, ylimääräiset taimet voi sitten myöhemmin nyppiä pois. Yrteistä voi kerätä siemenet talteen seuraavan kevään kylvöä varten, mutta monet yrtit kyllä talvehtivatkin, esim. kellarin viileydessä. Myös kaupan nuoria, mahdollisimman nuoria eli vielä pienikokoisia ruukkuyrttejä voi jatkoviljellä. Muoviruukku poistetaan ja juuria voi hieman typistää ennen uudelleenistutusta. Myös lehdistöä kannattaa tällöin hieman harventaa. Taimi istutetaan entiseen syvyyteen hiekansekaiseen multaan.
Muista kastella ja lannoittaa Suhteellisen pienessä kasvualustassa kasvavat ikkunayrtit vaativat säännöllistä kastelua, kesäkuumalla jopa päivittäistä. Kastelun lisäksi yrtit pitävät myös suihkuttamisesta. Lannoitetta yrteille tulisi kasvukauden aikana antaa noin neljän viikon välein. Lannoitteeksi sopivat mm. kanankakkarakeet tai puutarhalannos. Tuuheiden yrttien takaamiseksi taimet kannattaa latvoa, jolloin saadaan yhä uusia sivuversoja. Satoa kerättäessä kerralla poistetaan korkeintaan kolmasosa lehdistä.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tilaa lehtemme!
Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.
Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.
Juurekset ovat nyt suosiossa. Nyt voit viljellä vanhaa suomalaista kaskinaurislajiketta, joka on peräisin Pohjois-Karjalan Enosta. Sen mukulat ovat litteänpyöreitä kelta-, sini-, puna- ja kirjavakuorisia. Mehukas ja säikeetön hedelmäliha, voi syödä pitkin kesää. Kaskinauris saa kaikki tarvitsemansa ravinteet, kun viljelymaahan lisätään puun tuhkaa 1–2kg kymmenelle rivimetrille. Viihtyy muokatussa ja multavassa hietamaassa. Voit esikasvattaa 2–3 viikkoa ennen
Lähiluonnosta on kautta aikain haettu yrttejä terveyden tueksi. Luonnonyrtit ovat hellävarainen, tehokas ja ekologinen tapa edistää naisten hyvinvointia.
Suomalaiset ovat opetelleet viimeisten vuosien aikana käyttämään tuoreita yrttejä. Tällä hetkellä me syömme kuitenkin vain 160 grammaa erilaisia yrttejä vuodessa henkeä kohti. Tutuimmat ovat edelleen tilli ja persilja. Suosituimmuusjärjestyksessä kolmannelle sijalle on noussut vauhdikkaasti basilika, jota on opittu käyttämään niin sellaisenaan leivän päällä kuin tomaatin kanssa salaateissa. Basilika maistuu yhä useammin myös yrttiöljyissä ja pestokastikkeissa.
Tuoreiden yrttien käyttö nousee jatkuvasti. Suosion salaisuutena on se, että yrttien avulla ruokiin tuodaan lisää makuja ja myös näyttävyyttä. Viime vuosien aikana yrtti-innostus on levinnyt koko maahan. Myös kotipuutarhurit voivat päästä helposti yrttiharrastuksen pariin ostamalla kaupasta valmiita yrttejä ja istuttamalla sen ruukkuun tai avomaalle. Ennen istutusta yrttejä typistetään, jotta juuristo jaksaa imeä vettä lehdistölle. Avomaalle
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Puutarhasta proteiinia -tietokortit kertovat yleisimpien valkuaiskasvien kotitarveviljelystä, sadonkorjuusta, käyttötavoista ruuanlaitossa sekä säilönnästä. Valkuaiskasvit, kuten herne, tarhapavut ja härkäpavut, ovat lähes aina kuuluneet kasvimaalle juuresten ja lehtivihannesten rinnalle. Kasvimaaviljelyn kasvavan suosion myötä ravitsevien valkuaiskasvien osuutta viljelykasveina kannattaa korostaa. Puutarhasta proteiinia -tietokorttisarja on tarkoitettu kotipuutarhureille, jotka ovat kiinnostuneita lisäämään kasvisproteiinien määrää lautasellaan. Kotipuutarhassa voi viljellä monia valkuaiskasveja,
Helsingin Kevätmessuihin tutustui tänä vuonna 46 000 vierailijaa. Suurmessut koostuivat viidestä osamessusta, joista yksi oli Kevätpuutarha. Muut osat olivat Oma Koti, OmaMökki, Sisusta! ja Lähiruoka & Luomu. Kevätmessut järjestettiin 6.–9.4.2017 Messukeskuksessa Helsingissä. Kevätmessujen puutarhaosia on parittomina vuosina ollut Kevätpuutarha ja parillisina Oma Piha -messut. Jatkossa joka kevät puutarhanäyttelyn nimi tulee olemaan Kevätpuutarha. Kevätpuutarhan kumppanina on Puutarhaliitto.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.