Halla on purrut mustikan kukintoja Etelä- ja Keski-Suomen kuivissakangasmetsissä ja alavilla kasvupaikoilla. Toukokuun loppuun mennessätarkastetuista metsiköistä noin kolmanneksessa halla pudotti satonäkymäterittäin runsaasta tai runsaasta keskinkertaiseksi tai melko heikoksi.Tämä selviää Metsäntutkimuslaitos Metlan valtakunnallisen luonnonmarjojenja kauppasienten satotutkimuksesta.
Alueilla, joita halla ei ole vaivannut tai joilla mustikat eivät olleetvielä ehtineet kukkaan ennen toukokuun hallaöitä, sadosta tulee Metlanennusteen mukaan hyvä. Näitä alueita ovat esimerkiksi Lapin lääni jaKainuu.
Mustikka on jo kukkinut eteläisessä Suomessa. Tällä hetkellä mustikkakukkii Kainuussa ja tällä viikolla todennäköisesti myös Peräpohjolassa jaMetsä-Lapissa.
Hallan lisäksi vähäsateiset huhti- ja toukokuu voivat pienentäämustikkasatoa, mikäli kesäkuun alussa ei saada kunnollisia sateita.Vaarojen yläosilla ja rinteillä eivät hallat ja kuivuus kuitenkaan vaivaa,joten niillä saadaan parhaimmat mustikkasadot. Myöskään järvien ja lampienrantametsät ja järvien saaret eivät kärsi halloista.
Viljelty pensasmustikka on varmasatoisempi kuin metsäinen sukulainen. Pensasmustikka ei ole kovinkaan hallanarka. Viljelmillä voidaan sen vedentarve turvata keinokastelun avulla.
Myös sienet ovat kärsineet kuivasta loppukeväästä. Korvasieniä on poimittukosteammilla metsäalueilla, mutta tärkeimpien ruokasienten kutenkantarellien, tattien, rouskujen ja haperoitten rihmastot kasvavatkangasmetsien kuivemmissa humuskerroksissa.
Nyt odotetaankin kesäsateita, jotta itiöemien muodostuminen pääsisialkuun. erukat varistavat raakileitaan
Herukka karistaa raakileita
Kukinta-aikaisten hallaöiden vaikutukset ovat alkaneet näkyäherukkaviljelmillä raakileiden varisemisena. Hallojen tuhot vaihtelevathyvin paljon tilalta toiselle riippuen herukoiden kukinnan ajoittumisestaja hallojen ankaruudesta. Pahiten halloista kärsivätmustaherukkakasvustot, joissa kukinta oli runsaimmillaan hallojen aikaan.Herukoiden sato näyttää jäävän viime vuoden tapaan tavanomaistapienemmäksi.
Omenoiden kukinta alkaa olla ohi Etelä- ja Keski-Suomessa. Vadelmankukinta sen sijaan on vasta alkamassa. Omenan kukinta oli runsasta kokomaassa, vaikkakin tilakohtaisia eroja esiintyi. Etelä-Suomessa omenoidenpölyttyminen onnistui hyvin ja hallojenkin tuhot jäivät vähäisiksi.Edellytykset hyvälle sadolle ovat olemassa, mutta satoarvioidenesittäminen on vielä ennenaikaista.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Sateinen alkukesä on ollut kotiloille ja etanoille mieleen. Puutarhurin se saattaa melkein epätoivoon, kun näille hyväkkäille näyttää kelpaavan melkein kaikki elävä kasvillisuus. Puutarhurit torjuvat etanatuhoja kaikin keinoin, poimitaan, tallotaan, pyydystetään. Myrkyttääkin yritetään, mutta ikäväähän se on, ja pienten lasten kanssa melkein mahdotonta. Tuttu konsti on panna laakealle lautaselle olutta ja korjata olueen hukkuneet etanat ja
Lähes hellelukemiin nousevista päivälämpötiloista huolimatta ovat yöt olleet kylmiä. Puutarhoissa on aiheutunut herkille kasveille vahinkoja toistuvista yöhalloista. Halla on vikuuttanut perunanvarsia, marjojen kukkia ja ulos istutettuja kesäkukkia. Mansikan kukkia on harsojen alla monin paikoin paleltunut, mutta taloudellisia vaikutuksia ei voida yleisesti vielä arvioida, sanoo toiminnanjohtaja ILKKA VOUTILAINEN Suonenjoen Seudun Marjanviljelijäyhdistyksestä. Voutilaisen mukaan Sisä-Savossa on ollut
Luonnonvaraisen mustikan tulevaisuus on säiden armoilla. Ilmaston lämpenemisen vuoksi mustikan kukinta alkaa entistä aikaisemmin, mikä altistaa kukinnot hallalle. Tänä vuonna mustikkaa riittääkin poimittavaksi vain halloilta säästyneissä metsissä. Pelloilla viljeltevä pensasmustikka on nopeasti yleistynyt. Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) keräämien tietojen perusteella on havaittu, että mustikka on kukkinut kolmena vuonna (2000-2002) ja tänä vuonna aikaisemmin kuin 1990-luvun loppuvuosina.Varhainen kukinta
Mustikkaa saadaan tänä vuonna runsaasti. Mikäli pölytys onnistuu eikäkuivuus vaivaa kasvustoja raakile- ja kypsymisvaiheessa, sadosta tuleeerittäin runsas. Mustikka kukkii parhaillaan Etelä- ja Keski-Suomessa.Kukinta alkoi myös Kainuussa kesäkuun ensimmäisinä päivinä ja etenee ensiviikon aikana Metsä-Lappiin asti.Mustikan kukinta alkoi Etelä-Suomessa, Päijänteenja Saimaan eteläosissa tänä vuonna 10 päivää myöhemmin kuin viime vuonna,selviää Metsäntutkimuslaitoksen valtakunnallisen luonnonmarjojen jakauppasienten satotutkimuksen maastomittauksista.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.