Siirry sisältöön

Kansanedustaja Juha Korkeaoja nousee Jäätteenmäen hallituksen maa- ja metsätalousministeriksi.Agronomi Korkeaoja on satakuntalainen, syntynyt vuonna 1950 Kokemäellä. Hänen perheeseensä kuuluu vaimo Marja-Liisa ja kolme lasta. Korkeaojalla on hyvä tuntuma vihannesalaan, sillä hän on ollut jo 20 vuoden ajan Lännen Tehtaat Oyj:n hallituksessa.

Agronomiksi Korkeaoja valmistui vuonna 1976. Eduskuntaan Juha Korkeaoja valittiin nyt neljännelle kaudelle. Vuodet 1976-1991 hän oli MTK Satakunnan piirin palveluksessa aluksi konsulenttina ja myöhemmin toiminnanjohtajana.

Korkeaoja tunnetaan eduskunnassa paitsi maatalousalan asiantuntemuksesta myös ulko- ja turvallisuuspoliittisista taidoista. Hänellä on ollut myös harrastusta ympäristöasioihin.

Korkeaoja on toiminut Lännen Tehtaat Oyj:n hallituksen jäsenenä vuodesta 1983 alkaen. Hän on myös Pori Jazzin hallintoneuvoston jäsen.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *