Kansanedustaja Juha Korkeaoja nousee Jäätteenmäen hallituksen maa- ja metsätalousministeriksi.Agronomi Korkeaoja on satakuntalainen, syntynyt vuonna 1950 Kokemäellä. Hänen perheeseensä kuuluu vaimo Marja-Liisa ja kolme lasta. Korkeaojalla on hyvä tuntuma vihannesalaan, sillä hän on ollut jo 20 vuoden ajan Lännen Tehtaat Oyj:n hallituksessa.
Agronomiksi Korkeaoja valmistui vuonna 1976. Eduskuntaan Juha Korkeaoja valittiin nyt neljännelle kaudelle. Vuodet 1976-1991 hän oli MTK Satakunnan piirin palveluksessa aluksi konsulenttina ja myöhemmin toiminnanjohtajana.
Korkeaoja tunnetaan eduskunnassa paitsi maatalousalan asiantuntemuksesta myös ulko- ja turvallisuuspoliittisista taidoista. Hänellä on ollut myös harrastusta ympäristöasioihin.
Korkeaoja on toiminut Lännen Tehtaat Oyj:n hallituksen jäsenenä vuodesta 1983 alkaen. Hän on myös Pori Jazzin hallintoneuvoston jäsen.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Jännityksellä odotin ehtiikö juhannusruusun vaaleanpunakukkainen sukulainen ’Juhannusmorsian’ kukkaan juhannukseksi. Tänään juhannuspäivänä ensimmäiset tuoksuvat nuput olivat auenneet juuri ajallaan! Kauneimmillaan kyseinen ruusu onkin juuri kukkaan puhjettuaan, sillä vaaleanpunainen sävy haalistuu hieman valkoisemmaksi ajan myötä. Vaikka juhannusruusu kuuluu ehdottomasti juhannukseen, olen erityisen ihastunut tähän hempeään ja yhtä helppohoitoiseen ruusuun. Se kuuluu juhannusruusun kanssa samaan Spinosissima-ryhmään, eli toisin
Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran mukaan juhannussalko, maistonki, on laivan mastoa muistuttava korkea tanko, joka koristellaan lehvillä, seppeleillä ja köynnöksillä. Ruotsissa juhannussalosta tuli 1800-luvulla kokon sijaan juhannuksen keskeinen symboli. Suomen ruotsinkielinen väestö Ahvenanmaalla, Länsi- ja Etelä-Suomen rannikolla ja saaristossa sekä lähin suomenkielinen naapurusto omaksui saman tavan. Tosin jo 1700-luvulla länsisuomalaisissa herraskartanoissa oli pystytetty salkoja. Nykyään juhannussalko on
Viikonloppuna vietetään taas juhannusjuhlaa. Suomalainen unelmoi keskikesällä pilvettömän sinisestä taivaasta, sinisenä avautuvasta järvinäkymästä ja valkoisenaan notkuvista juhannusruusuista. Sinivalkoinen on myös lippumme joka nostetaan salkoon, ja juhannuspäivä onkin myös Suomen lipun päivä. Omalta pihalta löytyivät ajankohtaan nähden juuri sopivat ainekset sinivalkoiseen juhannusasetelmaan jossa tuoksuvat juhannusruusujen ohella myös valkoiset Tammelan kaunotar-syreenit. Lumipalloheisin oksat notkuvat myös valkoisista painavista
Alkukesän viileys on viivästyttänyt erityisesti mansikan kehitystä. Haminan Onkamaalla mansikkaa viljelevä Juha Poikela ei lupaa mansikoita juhannukseksi. Harson alta voi löytää kuitenkin jo ensimmäisiä raakileita. Ilman harsoa olevat mansikkamaat vasta aloittelevat kukintaa Etelä-Suomessa. Kukinnasta satoon menee normaalisti neljä viikkoa. – Mansikan sadon ajoittumisen ennustaminen on hyvin vaikeaa, itse asiassa joka vuosi on mennyt pieleen. Yksi
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.