Siirry sisältöön

Ensimmäiset pelloilla kasvatetut mansikat ovat tulleet torien ja kauppojen myyntipöydille. Varhaisimmat kotimaiset mansikat on poimittu Lounais-Suomen marjatiloilta, jossa ne on kasvatettu harson alla tai muovitunneleissa. Kuluttajat pääsevät mansikan makuun maksamalla noin 3,5-5 euroa puolen litran roveesta.

-Kyse on kuitenkin vasta pienistä eristä, joiden poimintakustannukset kohoavat todella korkeiksi, kerrotaan Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitosta. Loppuviikkoa kohti mansikkaa alkaa tulla enemmän myyntiin. Mansikan pääsatokausi alkaa vasta kahden, kolmen viikon kuluttua.

Eilen puolen litran kotimainen mansikkarove maksoi Helsingin Kauppatorilla 3,80 euroa. Ensimmäisenä myyntiin oli ehtinyt kaunismarjainen ¤Jonsok¤. Lähes kaikissa kojuissa myytiin kuitenkin edelleen ruotsalaisia marjoja.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Tilaa lehtemme!

Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.

Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *