Siirry sisältöön

Kesäkuun alku tuo kotimaisen avomaalla kasvatetun varhaisperunan ja mansikan toripöydille ja myymälöihin. Kasvukausi on kymmenkunta päivää edelle normaalia ajoitusta. Aikaisen sadon eteen on tehty työtä: harsot ja hallasadetukset ovat olleet aikaisen sadon vakuutena.

Erikoiskonsulentti TUIJA TANSKA Puutarhaliitosta kertoo, että Vakka-Suomesta on ensimmäiset harsomansikat tulossa markkinoille. Anjalankoskelainen JUHA HERRALA on päässyt maistelemaan ensimmäisiä harsomansikoita.- Nyt päästään poimimaan jo kauppaankin, sanoo Herrala.

Juha Herrala on mukana Anjalan kasvihuoneporukassa, ja kasvihuoneista satoa on tullut jo äitienpäivästä alkaen.

Lemin Peruna Oy:n toimitusjohtaja kertoo ensimmäisten lemiläisten tuottajien käyneen jo torilla.
– Ensimmäiset 2000 kiloa lähtee yhtiön kautta markkinoille tänään, sanoo Lensu.

Varhaisperunaa viljellään eniten Turun saaristossa. Siellä viljelyala on noin 400 hehtaaria.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *