Siirry sisältöön
Pajunkissoja ja hoyhenia 1

Pääsiäinen on vanhin ja tärkein kristillisistä juhlistamme. Sen ajankohta määräytyy vuosittain periaatteessa siten, että kevätpäiväntasausta seuraavan täysikuun jälkeinen sunnuntai on pääsiäissunnuntai, jota siis nyt vietämme tulevana sunnuntaina 27.3.

Pääsiäisen viettoon liittyy monenlaisia perinteitä, joista monet juontuvat vuosisatojen takaa. Yhteistä pääsiäisen tunnusmerkeille, kuten pajun- ja koivunoksille, narsisseille, munille, pupuille ja tipuille on, että ne edustavat kevään kasvuvoimaa, valoa, aurinkoa, hedelmällisyyttä ja uutta elämää.

Viime vuoden tapaan ripustimme taas kahdeksan ”kultamunaa” pihallamme kasvavaan puolitoistametriseen riippahernepuuhun. Kullanväristen koristemunien valmistaminen kävi helposti siten, että puhalsimme kananmunat tyhjiksi ja suihkutimme niiden päälle nopeasti kuivuvaa kultamaalia.  Lopuksi työnsimme puhallusreikien kautta munien sisään tulitikut, joihin ripustuslangat oli sidottu valmiiksi.

Hyvää pääsiäistä kaikille lukijoille!

 

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *