Kevät tuo mukanaan sipulikukat. Hankien ollessa vielä korkealla kauppoihin saapuvat tulppaanit ja pääsiäisen lähestyessä leikko- ja ruukkunarsissit. Kaiken kaikkiaan Suomessa hyödetään kukkaan vuosittain yli 74 miljoonaa sipulia. Tuotanto on ollut voimakkaassa kasvussa vuodesta 2004 alkaen ja tuotanto on keskittynyt entistä suurempiin kauppapuutarhoihin, toteaa aktuaari Anna-Kaisa Jaakkonen Tikestä.
Hollanti on jalkapallon ohella tunnettu myös keväisin värikkäinä kukkivista tulppaanipelloistaan. Tulppaanipellot eivät ole vain ihmisten iloksi, vaan pelloilla kasvatetaan tulppaanisipuleita, jotka matkaavat Hollannista ympäri maailman, myös Suomeen saakka.
– Tulppaanin saaminen kukkaan keskellä talvea vaatii kukkasipulin ”huijaamista” uskomaan, että kevät on tullut. Kukkasipulit vaativat noin neljän kuukauden kylmäjakson, jolloin lämpötila pysyy koko ajan yhdeksän asteen alapuolella eli kukkasipulilla on talvi, kertoo Jaakkonen.
Tämän jälkeen sipulit ovat siinä tilassa, että lämpimään kasvihuoneeseen tuotaessa alkavat kasvattaa kukkavartta. Tätä tapahtumaa kutsutaan hyötämiseksi. Englanniksi termi onkin forcing eli kukintaan pakottaminen. Tulppaanin viljelymenetelmät ovat kehittyneet vesiviljelyn käyttöön ottamisen myötä ja kukkia saadaan tuotettua entistä vähemmällä ihmistyöllä.
Kotimaisia tulppaanipuntteja myydään perinteisten kukkakauppojen lisäksi entistä enemmän marketeissa ja ruokakaupoissa.
– Vuonna 2008 Suomessa hyödettiin lähes 57 miljoonaa tulppaanisipulia. Kilpailukykyiset hinnat ja hyvä saatavuus mahdollistavat sen, että entistä useamman kodin tai työpaikan pöytää koristaa talvisin värikäs tulppaaninippu, toteaa Jaakkonen.
Tiken tilastojen mukaan narsissien suosio ja viljely ovat kasvaneet selvästi viime vuosina ja vuonna 2008 Suomessa hyödettiin jo 10 miljoonaa narsissisipulia. Suurin osa sipuleista istutetaan ruukkuihin.
– Pienikukkaiset Tete-ruukkunarsisissit ovat varma valinta parvekkeen tai pihan ensimmäisiksi kevätkukiksi, sillä ne kestävät jopa 10 asteen pakkasia eikä lumisadekaan saa niitä masentumaan, vakuuttaa Anna-Kaisa Jaakkonen.
– Ruukkunarsissien ohella leikkonarsissit koristavat pääsiäisaikaa. Muista leikkokukista poiketen leikkonarsissien varsia ei kannata leikata, sillä niistä erittyvä lima sotkee kukkamaljakon veden.
Vuoden 2009 puutarhatilastot valmistuvat 31.3. ja löytyvät Tiken Matilda-maataloustilastopalvelusta, www.maataloustilastot.fi
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Kevät valmistellaan nyt! Syksyllä istutetuista kukkasipuleista saadaan väri-iloa maaliskuulta keskikesään. Sipulien maahan upottaminen sopii myös kärsimättömälle, sillä syyssahramit ja syysmyrkkyliljat kukkivat pian istuttamisen jälkeen.
Keväisin kukkivat sipulikasvit ovat melko helppohoitoisia, mutta silti ne suovat runsaasti väriloistoa kasvattajalleen jo aikaisin keväällä, kun muut kukkivat kasvit vasta heräilevät talven jäljiltä. Suurin osa sipulikasveista on alunperin kotoisin Välimeren alueen ja Vähän-Aasian karuilta vuoristo- ja aavikkoseuduilta tai Etelä-Afrikasta. Vaikka sipulikasvit tulevatkin toimeen vähäravinteisella kasvupaikalla, on maaperän kuitenkin syytä olla ravinnepitoinen joka vuotisen kukinnan
Vanhoihin narsisseihin on helppo hurahtaa samalla tavalla kuin vanhoihin ruusuihin, pioneihin tai kurjenmiekkoihin. Vanhan ajan narsisseissa viehättävät paitsi kukkien sirous, myös jalostajien tarinat sekä historian havina.
Omaan blogiini tuli pyyntö kirjoittaa kattavasti sipulikukista. Ihan vain tiivistelmä pelkistä aarteista… miten valita satojen aarteiden joukosta ne aarteiden aarteet? Tulppaanit ovat aarteita, ehdottomasti. Aarteiden aarteita! Niin pienet aikaisimmin kukkivat kuin nämä keskivaiheilla kukkivat korkeat, ja sitten nuo sirovartiset villilajit. Kasvikunnan aatelia. Aikaisimmat, kuten tähtitulppaanit ovat sittenkin kaikkein aarteimpia. Tai ehkä kuitenkin… kerrannaisissa myöhäisissä on
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.