Our Pink House -yhteisötaideteoksen avajaisia juhlistetaan avoimella puutarhajuhlalla sunnuntaina 28.8. klo 14–16 Galleria Allin pihassa Keravan aseman läheisyydessä. Rakennus on verhoiltu pinkillä virkkauskuosilla piipusta kivijalkaan. Teokseen käytettiin 150 kilometriä pinkkiä virkkauslankaa, joka painoi 90 kiloa. Joku lienee laskenut, että taideteoksessa on 7 miljoonaa silmukkaa. Peitto koostuu yli 300 ruutuvirkkauspalasta.
Pinkki talo syntyi, kun puolalainen virkkaajalegenda OLEK ja Keravan taidemuseo kutsuivat ihmiset luomaan pinkkiä toivon ja unelmien taloa. Keravalaiset ottivat haasteen innolla vastaan ja iso joukko vapaaehtoisia, yhdistysaktiiveja, maahanmuuttajia ja kuusi naista Sokkakujan vastaanottokeskuksesta ovat virkanneet yhdessä pari viikkoa. Kaiken kaikkiaan virkkaajia on ollut mukana satakunta. Lisäksi osa palasista on valmistunut Puolassa taiteilijan assistenttien käsissä.
Yhteisöllisen Our Pink House -ympäristötaideteoksen takana on New Yorkissa asuva kuvataiteilija OLEK (s. 1978, Agata Oleksiak), joka tunnetaan virkkauksin käärityistä veistoksista, junista, autoista ja kokonaisista taloista. Hänen teoksissaan on voimakas yhteisöllinen ja yhteiskunnallinen ulottuvuus.
Pinkki on toivon väri
Our Pink House on paremman tulevaisuuden ja suvaitsevaisuuden symboli, joka samalla kunnioittaa naisten niin monesti näkymättömäksi jäävää työtä. Olekille pinkki väri on toivon vertauskuva. Se on myös väri, jota ei löydy yhdenkään valtion lipusta.
Galleria Alli kutsuu ihmisiä juhlistamaan yhteisöllisyyttä ja toivoa paremmasta tulevaisuudesta 28.8. pidettävään puutarhajuhlaan.
– Voit ottaa mukaan oman piknik-viltin ja -eväät, tarjolla on myös baklavaa ja lassia ensimmäisenä ehtiville. Puutarhajuhlassa esiintyy suomalais-iranilainen Baran. Itämaisvaikutteista fuusiomusiikkia soittavan yhtyeen kappaleissa yhdistyvät tanssittavat rytmit ja itämaiset melodiat, kerrotaan Galleria Allista.
Galleria Allin rakennus on alun perin 1900-luvun alussa rakennettu talo, joka oli Karl Jacob Svenskin (1883–1968) koti. Talvisodan aikana perhe pakeni pihalle osuneita pommeja, mutta pois heidän ei tarvinnut muuttaa. Vuonna 2015 yli 21 miljoonaa ihmistä pakeni sodan jaloista ja joutui jättämään kotinsa.
Näkyvästi neulottu -näyttely marraskuussa
– Elämme haasteellisia aikoja, maailma on täynnä konflikteja, sotaa ja ympäristökatastrofeja. Haluan kuitenkin ajatella maailmaa lempeydellä, Olek sanoo.
Pieni vaaleanpunainen talo ei ole vain taideteos, vaan matka, joka on kuljettu yhdessä projektiin osallistuneiden ihmisten kanssa. Siinä on kysymys kohtaamisesta, jakamisesta, toinen toistemme auttamisesta, Olek selittää.
– Olemme niin kuin silmukat kudoksessa, yhdessä vahvempia. Jos yksi silmukka karkaa, koko rakenne pettää.
Our Pink House liittyy Taide- ja museokeskus Sinkassa marraskuun lopulla avautuvaan, lankapohjaisia taideteoksia esittelevään Näkyväksi neulottu -näyttelyyn. Mikäli säät sallivat Our Pink House on esillä Keravan asema-aukiolla näyttelyn avautumiseen 26.11. saakka.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Helsingin kaupunginmuseo järjestää perjantaina 14.6.2013 klo 14-18 jälleen puutarhajuhlan Työväen-asuntomuseossa, Kirstinkuja 4. Tapahtuman erityis-teemana ovat tällä kertaa puutarhurin kädentaidot, ja tapahtumassa muun muassa punotaan pajusta ja askarrellaan perhos-baareja. Muistojen kukkaset kukoistavat museon vanhoja kansanpihojen koristekasveja esittelevässä penkissä. Pihatorilla Maatiainen ja Hyötykasviyhdistys myyvät perinnekasvien taimia ja siemeniä. Muina yhteistyö-kumppaneina tapahtumaa ovat toteuttamassa Helsingin siirtolapuutarhojen aluejärjestö, Puutarhamartat,
Helsingin kaupunginmuseo järjestää perjantaina 14.6.2013 klo 14-18 jälleenpuutarhajuhlan Työväen-asuntomuseossa, Kirstinkuja 4. Tapahtuman erityis-teemana ovat tällä kertaa puutarhurin kädentaidot, ja tapahtumassa muun muassa punotaan pajusta ja askarrellaan perhos-baareja. Muistojen kukkaset kukoistavat museon vanhoja kansanpihojen koristekasveja esittelevässä penkissä. Pihatorilla Maatiainen ja Hyötykasviyhdistys myyvät perinnekasvien taimia ja siemeniä. Muina yhteistyö-kumppaneina tapahtumaa ovat toteuttamassa Helsingin siirtolapuutarhojen aluejärjestö, Puutarhamartat, Alppila-Seura,
Helsingin kaupunginmuseo järjestää perjantaina 6.6.2014 klo 14–17 puutarhajuhlan Työväenasuntomuseossa, Kirstinkuja 4. Juhlan teemana ovat tällä kertaa lähiseudun, Eläintarhan ja Alppilan, historia ja muistot, erityisesti viheralueiden näkökulmasta. Vanhanajan kukat rehottavat kansanpihojen koristekasveja esittelevässä penkissä. Pihatorilla Hyötykasviyhdistys ja Maatiainen myyvät perinnekasvien taimia ja siemeniä. Askartelupajoissa painetaan lehdillä kortteja ja solmitaan kukkakransseja. Mukana ovat myös rakennusvirasto, Helsingin siirtolapuutarhojen
Helsingin kaupunginmuseo järjestää perjantaina 6.6.2014 klo 14–17 puutarhajuhlan Työväenasuntomuseossa, Kirstinkuja 4. Juhlan teemana ovat tällä kertaa lähiseudun, Eläintarhan ja Alppilan, historia ja muistot, erityisesti viheralueiden näkökulmasta. Vanhanajan kukat rehottavat kansanpihojen koristekasveja esittelevässä penkissä. Pihatorilla Hyötykasviyhdistys ja Maatiainen myyvät perinnekasvien taimia ja siemeniä. Askartelupajoissa painetaan lehdillä kortteja ja solmitaan kukkakransseja. Mukana ovat myös rakennusvirasto, Helsingin siirtolapuutarhojen
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.