Syksy on parasta aikaa istuttaa pensasaita. Istutuksessa käytetään paljasjuurisia taimia, jotka ovat lepotilassa eli ne ovat lakanneet kasvamasta. Taimi on saanut jo ruskavärityksen ja varistaa lehtiään. Paljasjuurisia aitataimia ja astiataimia voi istuttaa niin kauan kuin maa on sula.
Istutettavat taimet kastellaan perusteellisesti koko juuriston syvyydeltä. Syysistutuksen hyviä puolia on, etteivät taimet syksyllä haihduta yhtä paljon vettä kuin keväällä tai kesällä. Tärkeää on myös tasata pensaiden tyven kastelusyvennykset ennen talven tuloa, jotta niihin jäätyvä vesi ei vahingoita taimia.
Istutusleikkaus tehdään vasta keväällä. Leikkauksella pensas saadaan haarautumaan alhaalta saakka. Istutus- ja leikkausohjeita saa muun muassa puutarhamyymälöistä.
Ruskan värit erottuvat nyt
Aidan tärkein tehtävä on suojata pihaa tuulelta, pölyltä ja kutsumattomilta vierailta. Hyvä aitapensas on myös näyttävä.
Syysistutuksen eduista huolimatta useimmat pihan kasvit hankitaan edelleen keväällä. Ostohetkellä huomio kiinnittyy helposti juuri silloin kukkiviin kasveihin. Kukinta kestää kuitenkin vain lyhyen aikaa, ja aitapensaita valittaessa kannattaa miettiä, miltä istutus näyttää kesällä ja syksyllä.
Syksyn harmaudessa ihminen kaipaa väriä ympärilleen. Esimerkiksi ruskan punaiset sävyt erottuvat silloin maisemassa, sillä useimmat luonnonvaraiset puut ja pensaat ovat keltaisia. Kun kasvit valitsee ja istuttaa syksyllä, näkee helposti millainen niiden syysväri on, ja pihaan saadaan loistoa kaikkiin tuleviinkin syksyihin.
Aita useista lajeista
Pensasaitaa ei tarvitse aina istuttaa vain yhdestä kasvilajista. Istuttamalla kahta tai kolmea eri kasvia aitaan tulee eloa ja vaihtelua. Lajit voi valita myös niin, että syysväreistä saa nauttia jopa pari kuukautta, sillä kaikki kasvit eivät tule ruskaan samaan aikaan.
Etelä-Suomessa varhaisimmat kasvit alkavat tuleentua jo elokuun lopussa, viimeiset lajit varistavat lehtensä lokakuun lopussa. Aikaisimmin tuleentuvia aitapensaita ovat kiiltotuhkapensas, mongolianvaahtera, tuomipihlajat, pihlaja-angervo ja aroniat. Keltalehtistä pihlaja-angervoa lukuun ottamatta nämä pensaat leiskuvat oranssinpunaisissa syysasuissa.
Kun varhain tuleentuneet pensaat pudottelevat lehtiä, myöhään ruskavärin saavat kasvit ovat vielä vihreitä. Pihasyreeni, pensashanhikit, kurtturuusu ja lumimarjapensas tulevat viimeisinä ruskaan. Niillä on tavallisesti keltainen syysväri.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Huomisen palmusunnuntain kunniaksi tai merkiksi laitoimme rivitalomme pihalle muutamiin astioihin pajunkissoja, joita näillä kylmillä leveysasteilla käytetään palmunlehvien sijasta. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran mukaan palmunlehvät eli pyhät oksat ovat kuuluneet katolisiin pääsiäiskulkueisiin jo 500-luvulta alkaen. Karjalassa, Savossa ja itäisillä lähialueilla ovat sekä ortodoksit että luterilaiset nousseet varhain herättämään vielä nukkuvia perheenjäseniä, sukulaisia ja naapureita lyömällä heitä koristelluin
Useimmille syyskukkasipuleille sopivin istutusaika on syys-lokakuu, kun maa on viilentynyt alle 10 asteeseen. Pienikokoiset kukkasipulit, kuten helmililjat ja lumikellot, istutetaan ensin, mutta tulppaaneja ehtii istuttaa aina roudan tuloon asti. Kompostilla, mykorritsoilla ja biohiilellä saadaan uutta potkua sipulikukkien kasvuun. – Kukkasipuleiden istutusaika on saattanut unohtua, kun sateisen loppukesän jälkeen olemme saaneet nauttia poutaisista syyspäivistä. Kukkasipuleiden olisi
Vielä ehtii juomaan päiväkahvit pihalla; toppatakit päällä, hanskat kädessä ja pipo päässä. Aurinkoisena päivänä on hyvä nauttia valosta ja ruskan väreistä, jotta niitä saadaan kerättyä varastoon talven varalle. Kesä ei ole ainoa sopiva aika pihalla istuskeluun. Ravintoloiden terasseilta voi varastaa idean: kiedotaan huopa ympärille ja nautitaan tunnelmallisesta hetkestä viltin lämpimässä. Ihan vielä ei antauduta talven
Puolukasta ja sienistä on tänä vuonna saatu keskinkertaisia satoja. Sateinen kesä on sopinut etenkin kanttarelleille ja suppilovahveroille, joista saadaan hyvä sato. Puolukoiden määrä vaihtelee metsästä riippuen, ja pienelläkin alueella voi marjojen määrissä olla suuria eroja. Metsäntutkimuslaitoksen satotutkimuksen mukaan sienisato on tänä syksynä ollut keskinkertainen. Kokeneet sieniharrastajat ovat voineet iloita siitä, että sienien kirjo on ollut
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.