Siirry sisältöön

Pioni ja kerrottu myöhään kukkiva tulppaani vieri vieressä. Kummankin kukka on komea ja painava, täynnä terälehtiä ja raikasta pastelliväriä.

Pioni on niin kutsuttu juhannuspioni, Paeonia humilis, joka on vanhan puutarhan peruja. Se on sinnitellyt vanhan torpan kupeessa, kuivassa paikassa räystään alla vuosikymmeniä ilman sen kummempaa hoitoa. Vaatimaton ja sitkeä kuin Suomen kansa, pioni on lyhyt ja tanakka sekä lehdiltään hieman karvainen.

Tulppaani on ulkomainen hienohelma, vanha hollantilaislajike ’Blue Flag’. Sen juuret ulottuvat 1700-luvulle. Hienostuneet, laventelinsiniseen vivahtavat kukat haalistuvat auringossa. Ne aukeavat hyvin myöhään, vasta kun muut tulppaanit lopettelevat kukintaansa. Kukkimisen ja lehtien lakastumisen jälkeen sipulit on hyvä nostaa maasta ja istuttaa syksyllä uudestaan. Keväällä tulppaanit on suojattavat kauriilta ja jäniksiltä kanaverkon avulla.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *