Siirry sisältöön

Pioni ja kerrottu myöhään kukkiva tulppaani vieri vieressä. Kummankin kukka on komea ja painava, täynnä terälehtiä ja raikasta pastelliväriä.

Pioni on niin kutsuttu juhannuspioni, Paeonia humilis, joka on vanhan puutarhan peruja. Se on sinnitellyt vanhan torpan kupeessa, kuivassa paikassa räystään alla vuosikymmeniä ilman sen kummempaa hoitoa. Vaatimaton ja sitkeä kuin Suomen kansa, pioni on lyhyt ja tanakka sekä lehdiltään hieman karvainen.

Tulppaani on ulkomainen hienohelma, vanha hollantilaislajike ’Blue Flag’. Sen juuret ulottuvat 1700-luvulle. Hienostuneet, laventelinsiniseen vivahtavat kukat haalistuvat auringossa. Ne aukeavat hyvin myöhään, vasta kun muut tulppaanit lopettelevat kukintaansa. Kukkimisen ja lehtien lakastumisen jälkeen sipulit on hyvä nostaa maasta ja istuttaa syksyllä uudestaan. Keväällä tulppaanit on suojattavat kauriilta ja jäniksiltä kanaverkon avulla.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Tilaa lehtemme!

Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.

Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *