Siirry sisältöön

Ruotsinpyhtääläinen perunanviljelijä löysi perunamaaltaan syötyjä lehtiä jakoloradonkuoriaisen toukkia. KTTK:n kasvintarkastajat kävivät paikallavarmistamassa havainnon maanantaina 11.8. Tarkastuksessa perunamaastalöytyi muutamassa pesäkkeessä sekä eri kehitysasteisia koloradonkuoriaisentoukkia että äskettäin koteloituneita yksilöitä. Esiintymä hävitettiinvälittömästi.

Koko Itä-Uudenmaan alueella ei viime vuonna tehty yhtään havaintoakoloradonkuoriaisista. Vuonna 1998 lähiseudulla löytyi kuoriaisia kahdestapaikasta, ei kuitenkaan kyseiseltä tilalta. Nyt löytyneidenkoloradonkuoriaisten alkuperää ei varmuudella tiedetä. Tämänvuotisetkoloradonkuoriaistapaukset Lappeenrannassa, Pyhäselässä ja Ruotsinpyhtäälläovat yksittäisiä ja kaukana toisistaan. Niiden perusteella onpääteltävissä, että koloradonkuoriaisia voi löytyä mistä tahansa maammekaakkoisosasta.

KTTK toivoo Itä- ja Kaakkois-Suomen perunan kasvattajien jatkavankoloradonkuoriaisen havainnointia omilla viljelyksillään varsistontuhoutumiseen tai hävittämiseen asti, jotta tuholaiset voitaisiin torjuaennen kuin ne kaivautuvat maahan talvehtimaan.

Kaikista havainnoista pyydetään ilmoittamaan Etelä-Savon maaseutukeskuksenalueella puh 0400 341 946 (Kuparinen), 0400 867 5575 (Laaksonen), 0400 243722 (Hämäläinen). Etelä-Karjalan maaseutukeskuksen alueella puh 040 5834943 (Kymäläinen), 0400 947 705 (Hirvikallio) ja (05) 678 911(maaseutukeskuksen vaihde). Muualla Suomessa havainnoista otetaan yhteyttäpaikallisen TE-keskuksen kasvintarkastajaan tai KTTK:een puh (09) 5765111/kasvintarkastus.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *