Tukkutori-lehdessä nro 1/2010 on kansikuvajuttu Juuren Puodista. Ravintoloitsijat Ilja Björs ja Jarkko Myllyrinne ovat pääosakkaina Zipuli Oy:ssä, joka on pyörittänyt Ravintola Juurta puolenkymmentä vuotta. Tammikuussa he avasivat ravintolan viereen, Helsingin Korkeavuorenkadulle Juuren Puodin.
Ilja Björs sanoo puoti-idean olleen itämässä, ja kun ravintolan vierestä vapautui paikka, siihen iskettiin välittömästi kiinni.
– Juuren Puoti on vanhanajan kivijalkakauppa. Luomuliha ja pienten talojen makkarat ovat päätuotteemme. Myymme stadin pienten leipomoiden tuoreita leipiä. Haalimme lisää uusia upeita tuotteita, jotka ovat meidän makumaailmaan sopivia.
– Puoti on lähellä omaa sydäntä. Tällaisesta puodista itsekin haluaisin ostaa. Puodille on sosiaalinen tarve, uskoo Ilja ja sanoo omassa ideologiassa olevan selkeän vastaiskun tarpeen markettien tarjontaan.
– On niissäkin pientuottajien tuotteita, mutta ne hukkuvat massaan.
– Kun hankimme tuotteita, emme ensimmäisenä neuvottele siitä, että ne pitäisi saada halvemmalla. Ne ovat kuitenkin käsityönä tehtyjä ja kalliimpia kuin bulkkituotteet, mutta niissä on maku parempi.
– Volyymituotteiden ongelmana on, että makumaailma tuppaa unohtumaan, kun tuote pitää saada halpaan hintaa. Ei enää pyritäkään parhaaseen mahdolliseen tuotteeseen, vaan parhaaseen halpatuotteeseen. Käsin tehdystä tuotteesta pitää voida maksaa enemmän, mutta sen ei tarvitse olla merkittävästi kalliimpi.
– Haluamme toteuttaa ravintolassamme suomalaisen ruokaperinteen uudella tavalla. Jalostamme pientuottajien raaka-aineita itse omassa keittiössä ja omia innovaatioita käyttäen niin, että käden jälki näkyy, määrittelee Ilja ravintolan linjan ja korostaa vielä, että raaka-aine on heillä hyvin tärkeässä asemassa.
Ravintola Juuressa on lounasaikaan kotiruokalounas ja iltaisin ála Carte –lista.
– Meillä lounastaa 130 henkilöä 48-paikkaisessa ravintolassa. Pöytiin tarjoilua ei lounaalla pystytä järjestämään.
– Puodin perustaminen lähti monesta aspektista. Meillä on logistiikkaverkosto Pohjois-Karjalaan, ja Polvijärvelle luodaan lähettämöä. Olemme haalineet korkealuokkaisia suomalaisia tuotteita ja tuotekehittäneet niitä.
Voit lukea lehden digitaalisena näköispainoksena alla olevasta linkistä 5 euron verkkomaksulla tai tilata lehden kestona 35 euroa/ vuosikerta (Puutarha-Sanomien kestotilaajille hinta on 25 euroa)
Palsternakalla on esihistorialliselta ajalta periytyvä mahtava menneisyys, joka sittemmin hiipui. Nykytiede on löytänyt palsternakasta monia terveyttä edistäviä aineita, vahvoja aromiaineita ja arvokkaita ravintoaineita, joten mahdollisuudet sen uudelleen tulemiseen ovat lupaavat. Olisi vain löydettävä muutamia osaavia tuottajia, jatkojalostajia ja markkinoijia, jotka voisivat muodostaa vahvan ketjun tuotannosta kuluttajalle. Kotimainen tutkimuskin voisi tuoda soppaan omat mausteensa. Tuottoisat paikat
Juurekset puoltavat paikkaansa ruokalautasilla juuri nyt niin makunsa, ravintoarvonsa, saatavuutensa kuin ekologisuutensakin takia. Juuresten laajasta valikoimasta pystyy helposti valitsemaan kahden viikon jaksolla eri juureksen jokaiselle päivälle. Juurekset sopivat Pohjolan kylmään kauteen loistavasti, koska niistä saa lämpimän makuista, hellivää ruokaa. Juuresten pehmeisiin makuihin kannattaa tutustua vähin erin, yhteen kerrallaan. Porkkana ja palsternakka ovat sukulaiskasveja, käytöltäänkin samankaltaisia,
Kohta alkaa siemenluetteloiden loputon pläräys. Sitä jatkuu muutaman viikon, sitten odotellaan siementen saapumista. Ensi kesänä pitäisi ainakin kasvattaa jotain värjäyskasvia, morsingon ja keltamataran lisäksi ehkä väriresedaa. Yksi asia on kuitenkin varma. Se on punajuuri. Punajuuri on muiden juuresten tapaan melko helppo kasvatettava, vähään tyytyväinen ja luotettava. Kunnon suomalaisen perusluonteenpiirteethän ne siinä. Ilmankos kasvi tuntuu kuin
Punajuurta pelätään suotta. Punajuuren kuvitellaan värjäävän, olevan työläs ja hidas. Käytännössä juuri väri on punajuuren valtti; se lähtee vedellä huuhdellen käsistä ja leikkuulaudasta. Punajuuri kypsyy itsekseen liedellä ja uunissa, ja korjuutuoreena sitä voi käyttää myös raakana. Vuoden vihannes punajuuri on elo-syyskuussa mehukkaimmillaan, se tihkuu verenpunaista eliksiiriään. Kotimaiset Kasvikset ry muistuttaa, miten monipuolinen punajuuri onkaan. Marinoi
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Livahtiko kevät ohi lämmintä odotellessa? Samalla saattoi jäädä puiden ja pensaiden taimet ostamatta. Ei hätää, sillä astiataimien hyvää istutusaikaa on koko kesä. Näin vakuuttaa taimikaupan ammattilainen Pirjo Liimatainen sivulla 50 alkavassa artikkelissa. Taimen istuttamiselle on paljon hyviä syitä. Tapahtuman voi liittää syntymäpäivän tai minkä tahansa juhlan tai kokoontumisen yhteyteen. Näin se jää monien ihmisten mieliin
Anja ja Mikko Kourusen piha on rakennettu tavanomaiselle tontille. Piha osoittaa sen, että kauniin pihan luominen ei ole ympäristöstä kiinni, vaan siihen tarvitaan kiinnostusta, ahkeruutta ja pitkäjänteisyyttä. Piha oli Paras Piha -kilpailun finalisti vuonna 2016. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2017. Kouruset rakensivat omakotitalon vuonna 1977 Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärvelle. Osoitteena on Suruttomankierto,
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.