Siirry sisältöön

Puutarha- ja terassikalusteet eivät aina tarvitse olla luksusta – tai oikeastaan voisi ajatella, että omin käsin tekee juuri sellaista, mitä voi pitää itselle luksuksena ja vieläpä pikkurahalla.

Kuvan penkki on tehty toistakymmentä vuotta sitten puretun kanalan leveistä ja valkaistuista seinälaudoista eli on uusiokäyttöä. Penkin selkänoja tukee erittäin hyvin puutarhatöissä rasittunutta ristiselkää. Aikoinaan löysin penkin mallin jostakin kirjasta ja siinä oikein vakuutettiin, että penkillä on todella hyvä istua. Niin oli, mutta se lahosi pari vuotta sitten ja tämä kuvan penkki on nyt sitten kakkosversio.

Kukkahyllykkö löytyi kympillä huonekaluliikkeestä, kun siellä myytiin kaikenlaista puoleen hintaan. Maalaamattomaan hyllykköön peittävää puunsuojaa pintaan, niin johan näyttää pirteältä. Samaisessa liikkeessä oli vähän vinksahtanut klaffituoli, joka ei ollut kelvannut kenellekään. Sekin lähti muutamalla eurolla ja pensselillä taas väriä päälle.

Pöytä on tehty kylläkin rautakaupasta ostetusta puutavarasta. Tarkoitus oli laittaa pöytälevyksi Bauhausista löytyneitä mielestäni edullisia punertavia graniittilevyjä (3 kpl), mitkä siihen pöydälle mukavasti asettuivatkin, mutta silmä (sekä oma että vaimoni) sanoi, että punainen väri pöydällä on nätimpi. Ideoidaan graniitille muuta käyttöä.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *