Siirry sisältöön

Loviisalaiset Else ja Vesa Leivo haluavat säilyttää historiallisia tulppaanilajikkeita tuleville sukupolville. Heidän vanhimmat myymänsä tulppaanit periytyvät 1600-luvulta.

Vesa Leivo esittelee videolla melkein mustia tulppaaneita. Tarunomaista mustaa tulppaania on etsitty vuosisatojen ajan, mutta sellaista ei ole olemassakaan, vaikka jotkut hyvin syvän violetit tulppaanit näyttävät lähes mustilta. Else Leivo esittelee videolla tuoksuvia tulppaaneita.

”Monte-Criston kreivin” kirjoittaja Alexander Dumas vangitsi yleisen mielenkiinnon Mustalla Tulppaanilla, romanttisella tarinalla, jossa esiintyy kuvitteellinen musta tulppaani.

Katso video tästä

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *