Hyvinkäällä sijaitseva Uudenmaan maaseutuopisto yhteistyökumppaneineen onjälleen tänä kesänä kasvattamassa avomaavihanneksia näytemaalla. Tarjollaon tietoa viljelijöille sekä tarvike- ja laitetoimittajille. Kasvamassa on160 eri vihanneslajiketta ja näytemaahan voi tutustua koko kasvukaudenajan.
Näytemaa kuuluu Avomaan vihannesviljelyn kehittämishankkeeseen (Avike).Sen kohderyhmänä ovat avomaavihannesviljelijät sekä alan tarvike- jalaitetoimittajat. Käytännön viljelijälle näytemaa tarjoaa viiveettä javaivattomasti viljelyketjun sekä koko yritystoiminnan kannalta oleellistatietoa. Laite- ja tarviketoimittajat saavat keskitetyn mahdollisuudentestata ja markkinoida tuotteitaan omalle kohderyhmälleen.
Rahoituksesta ei vielä päätöstä
Viime kesän myönteisten kokemusten rohkaisemana Uudenmaan maaseutuopistoon 2002 helmikuun alussa jättänyt Uudenmaan TE-keskukseen hankehakemuksenkoskien avomaavihannesviljelyn näytemaa-, koe- ja koulutustoimintaa. -Rahoituspäätöstä odotellaan edelleen, kertoo vs. rehtori ANNEAALTO-KALLONEN.
Uudenmaan maaseutuopiston lisäksi näytemaatalkoissa ovat mukana ainakinBerner Oy, Elomestari Oy, Hortilab Oy, HL-Vihannes Oy, Helle Oy, KekkiläOyj, Kotimaiset kasvikset ry, Laurea AMK, Lännen Plant, MTT, R. LaaksonenOy, Vaisala Oy sekä Viikki Food Centre.
Näytemaan varsinainen yleisöpäivä on 23. elokuuta. Tilaisuuteen on vapaapääsy, mutta järjestelijät toivovat ennakkoilmoittautumista, jottakenttäkeittiön tarjottavat riittävät kaikille nälkäisille. Viime kesänänäytemaahan kävi tutustumassa virallisena esittelypäivänä heinäkuunlopussa yli kaksi sataa kiinnostunutta viljelijää. Tuolloin lajikkeita oliviljelyssä noin 130.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tilaa lehtemme!
Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.
Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.
Puutarhatekniikka 2002 alkoi Lepaalla torstaina hellesäässä. Näytteilleasettajilla on tarjottavana yleisölle monia uutuuksia. Marjasuomen taimituotanto toi näyttelyyn marjovat mansikat. – Darselect on uutuuslajikkeemme, kertoo JARMO RÖPPÄNEN. Marjasuomen taimituotannon osasto tarjoaa mansikkamehua isoa mansikkaa muistuttavasta osastosta. Röppänen toivottaa mansikanviljelijät tervetulleeksi Suonenjoelle syyskuun 5. päivänä, jolloin siellä järjestetään Mansikan sadonajoituspäivä. – Viljelijät näkevät käytännössä, kuinka mansikan satoa saadaan
Pitkäksi venynyt helleaalto on vauhdittanut mansikan sadon kypsymistä ja onlopettamassa mansikkakauden lyhyeen ainakin Etelä- ja Väli-Suomessa.Pohjois-Suomessa mansikkakausi sen sijaan on parhaimmillaan. Kotimaista rasiamansikkaa on kuitenkin tarjolla syyskuulle saakka, sillä satokautta jatkavat tänä vuonna istutetut ns. satotaimet. Myös vadelma- ja herukkakausi on alkamassa. Helteetkypsyttivät mansikkasadon nopeasti, joten satokausi on jäämässä odotettualyhyemmäksi. Talvivaurioiden ja kuivuuden vuoksi mansikkasadon
Toimitusvarmuutta peräänkuulutti toimitusjohtaja JUHA LEHTO Vihannes-Laitilasta Juurespäivillä Hyvinkäällä marraskuun 26. päivänä. – Kun Laitilassa on munamarkkinat, on mahdotonta saada riittävä määrä nippusipulia markkinoille. Ei Rovaniemen Citymarketin kauppiasta kiinnosta, että sipulinippujen määrä alitus johtuu siitä, että työväki on munamarkkinoilla, vaan hän on kiinnostunut siitä, että tilattu määrä nippusipulia tulee sovittuna aikana. Vihannes-Laitila on 65 viljelijän yritys.
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Puutarhasta proteiinia -tietokortit kertovat yleisimpien valkuaiskasvien kotitarveviljelystä, sadonkorjuusta, käyttötavoista ruuanlaitossa sekä säilönnästä. Valkuaiskasvit, kuten herne, tarhapavut ja härkäpavut, ovat lähes aina kuuluneet kasvimaalle juuresten ja lehtivihannesten rinnalle. Kasvimaaviljelyn kasvavan suosion myötä ravitsevien valkuaiskasvien osuutta viljelykasveina kannattaa korostaa. Puutarhasta proteiinia -tietokorttisarja on tarkoitettu kotipuutarhureille, jotka ovat kiinnostuneita lisäämään kasvisproteiinien määrää lautasellaan. Kotipuutarhassa voi viljellä monia valkuaiskasveja,
Helsingin Kevätmessuihin tutustui tänä vuonna 46 000 vierailijaa. Suurmessut koostuivat viidestä osamessusta, joista yksi oli Kevätpuutarha. Muut osat olivat Oma Koti, OmaMökki, Sisusta! ja Lähiruoka & Luomu. Kevätmessut järjestettiin 6.–9.4.2017 Messukeskuksessa Helsingissä. Kevätmessujen puutarhaosia on parittomina vuosina ollut Kevätpuutarha ja parillisina Oma Piha -messut. Jatkossa joka kevät puutarhanäyttelyn nimi tulee olemaan Kevätpuutarha. Kevätpuutarhan kumppanina on Puutarhaliitto.
Luonnonvarakeskuksen (Luke) vuonna 2015 julkistama etsintäkuulutus vanhojen puutarhakasvikantojen löytämiseksi keräsi yli 700 ilmoitusta vanhoista raparpereista. Kansalaisten aktiivisuuden ansiosta raparperihaku tuotti toistasataa uudentyyppistä kasvikantaa. Joukossa oli myös muutama todellinen helmi. Koko aineistosta jatkotutkimuksiin pääsi 375 kasvia, joista 60 prosenttia osoittautui vihreä-punavartiseksi Victoria-lajikkeeksi. Raparperitutkimus dokumentoitiin vaihe vaiheelta elokuvaksi ”Raparperin kadonneita geenejä etsimässä”. Elokuvan ensiesitys ja tutkimustulosten julkistus
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.