Turun Messu- ja Kongressikeskuksessa vietetään 11.-14. huhtikuuta puutarhan juhlaa.Puutarhan Kevät 2002 -messut ovat Suomen tämän vuoden suurimmat puutarha-alan messut ja massiivisuus näkyy mm. kukkivien kukkien määrässä. Kymmenet tuhannet kukat on esikasvatettu syksystä lähtien niin, että messuaikana ne ovat täydessä lumovoimassaan. Kukkien näkyvimpänä edustajana on ruusu, josta on esillä useita lajikkeita. Myös sipulikukat ja koristepuut näkyvät messujen yleiskoristelussa voimakkaasti. Puutarhan Kevät -messut järjestetään Turussa joka toinen vuosi.
Kukkivat messuhallit aikaansaadaan alan järjestöjen yhteistyöllä. Kauppapuutarhaliiton V-S piiri, Aura Trägårdsvänner, Suomen Kukkakauppiasliiton V-S piiri ja Lounais-Suomen Puutarhayhdistys ovat huolehtineet siitä, että messuvierailla riittää nähtävää ja haisteltavaa. Messujen kukkahallissa nähdään veden ja tuoksujen leikkiä. Luvassa on silmiä hivelevä näky, joka paljastuu messuyleisölle torstaina. Visuaalisen yleisilmeen luonnista vastaa monien vuosien kokemuksella Marcus von Weissenberg.
Koristeellisuus ja visuaalisuus lähtökohtana
Uutta tämän vuoden messutapahtumassa on mm. se, että kukkaloistoa on nähtävissä kaikissa neljässä messuhallissa. Varsinaisen kukkahallin, A-hallin lisäksi, asetelmia on jokaisessa kokonaisuudessa.
Somistuksesta myös kilpaillaan. Asialla ovat alan puutarhaoppilaitokset – Yrkeshögskolan Sydväst, Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto sekä Varsinais-Suomen Maaseutuoppilaitos- jotka saavat näyttää multaiset kyntensä yleiskoristelukisassa. Messuilla yleisöä auttaa myös kasvitohtori, jonka reseptejä ja neuvoja saa käydä vapaasti kyselemässä. Osastolla vierailee useita asiantuntijoita.
Messuilla on muutamia näyttelyitä, joista yksi on puutarha-aiheinen postimerkkinäyttely.
Kukkatavoista luennoidaan
Oleellinen osa messujen sisältöä ovat luennot. Tällä kertaa messuilla puhutaan mm. ruusuista, ruusun vuoden kunniaksi. Aiheena on jaloruusun valinta, istutus ja hoito. Messujen luennoilla paneudutaan myös puutarhasuunnitellun nikseihin. Kaukoitä näkyy messuohjelmassa. Ylipuutarhuri Arno Kasvi kertoo aiheesta: Minkälainen on sinun puutarhasi. Arno Kasvi on myös koonnut valokuvanäyttelyn turkulaisista puutarhoista. Mukana on kuvan lähettäneiden parhaimmisto.
Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksen (MTT) asiantuntijoilta kuullaan useita luentoja. Tapakouluttaja Helena Valonen puhuu kukkien käytöstä ja niihin liittyvistä käytöstavoista. Kukkien historia, legendat, kukkien ojentamistavat ja kulttuurierot ovat Helena Valosen kerronnan aiheina. – Liian paljon ojennetaan pieniä ja vaatimattomia kimppuja, koska meillä suomalaisilla on tapana vähätellä, kirjoja kirjoittanut tapakouluttaja toteaa.
Valosen mukaan ojennettavien kukkien tulisi olla näyttäviä, kauniita ja saajansa arvoisia.Luovuutta, mielikuvitusta ja omaleimaisuutta sietäisi olla kukkien asettelussa kosolti enemmän. – Esimerkiksi ravintolassa näkee hyvin sen, mikä tällä hetkellä on trendikästä. Lähes joka ravintolassa on pöydällä maljakossa yksi gerbera.
Hotelleihin ja yleisiin tiloihin Valonen kaipaa enemmän kukkaloistoa, esim. vastaanottotiskit ovat usein paljaita, eikä kukka-asetelmia näy.Luonnonkukkien arvostus on Suomessa vielä kovin pientä. – Vaikka meillä on luonnon oma kukkakauppa koko kesän auki!
Tapakouluttaja Helena Valosen oman suosikkilistan kärjessä koreilevat luonnontuotteet: valkovuokot.
Saarimökki ja kalustekilpailu
Messuilla on oma hallikokonaisuutensa myös piha-, ranta- ja mökki-teemoille. Hallissa esittäytyy mm. Turun Ammattikorkeakoulun saarimökki. Mökki on kokonaisuudessaan sisustettu ja henkii 50-lukulaisuutta.
Teemaan sopien on järjestetty myös arvostettu kilpailu, jossa parhaan pihapiirituotesarjan suunnittelija palkitaan. Sarjan ytimen muodostavat kalusteet, kuten pöydät, tuolit ja penkit. Lisäksi sarjaan voi kuulua koristeaidat, seinäkkeet, kukka-astiat, aurinko- tai grillikatokset, pihalaatat, lasten leikkivälineet, postilaatikkotelineet, koriste-esineet maahan tai rakennuksen seinään jne.- vain mielikuvitus on kattona. Kilpailu ratkeaa messusunnuntaina.
Kotipuutarhurien kasseihin löytyy messuilta mm. kukkien siemeniä, kukkasipuleita suoraan Hollannissa, laitureita ja pihalaattoja.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tilaa lehtemme!
Oma PIHA on ihan tavallisen kotipuutarhurin paras kaveri. Aitoa ja inhimillistä Oma PIHAa tekevät näkemykselliset viherpeukalot rennolla otteella.
Lehden sivuilta löydät niin kotimaisia pihatarinoita, uusia unelmia kuin käytännönläheisiä ohjeitakin.
Säätiedotukset ovat lupailleet ensi viikosta alkaen pakkasta ja mahdollisesti luntakin aina eteläistä Suomea myöten. Niinpä otin tänään perjantaina (20.11.) muutamia kuvia pihallamme olevista syysasetelmista ennen kuin ne peittyvät hangen alle. Siihen en kuitenkaan usko, että tänne Hankoniemelle tulisi vielä pysyvä lumipeite. Edelliset talvet kun ovat olleet niin vähälumisia. Viime talvenkin voi oikeastaan sanoa jääneen kokonaan
Helsingin Oma Piha -messuilla oli vuoden aikaan nähden mahtava näyttely parvekekukka-asetelmista. Kukat oli kasvatettu Ansari Oy:llä talven aikana joulukuusta alkaen, ja pimeimpään aikaan niitä oli valotettu. Yleisö pääsi äänestämään mieleistään parvekekukka-asetelmaa 18 vaihtoehdosta. Lähes 7000 parvekekukka-asiantuntijaa antoi näkemyksensä omasta suosikistaan. Voittajaksi tuli numero 12, joko oli koostettu seuraavista kasveista: Pelargoni Americana® White Splash + Pikkupetunia
Sateenvarjomagnolia, tulppaanipuu, silosumakki kasvavat jälleen puutarhakasviemme historian kannalta merkittävän Piispankadun varrella Turussa. Tänään 5.6. klo 14 avataan Pehr Kalmin kasvit -näyttely Ett hem -museon kuistilla ja kierrellään Piispankadun kasvi-istutuksilla suomalaisen puutarhaviljelyn isän, Kalmin jalanjäljissä. Vuosien 1757–1829 välillä Turun Piispankadulla sijaitsi tiedemies Pehr Kalmin ja professori Johan Lechen perustama kasvitieteellinen puutarha. Turun palon jälkeen se siirrettiin
Puutarhan Kevät puhkeaa täyteen kukkaan Turun Messu- ja Kongressikeskuksessa31.3.-2.4.2006. Vuoden näyttävimmän puutarhanäyttelyn taustalla ovat alanpuutarhajärjestöt Varsinais-Suomen alueelta sekä Turun Messu- jaKongressikeskus. Joka toinen vuosi järjestettävät suurmessut tarjoavatelämyksen ja nähtävää kokeilunhaluisille kotipuutarhureille. Upeasta yleiskoristelustaan tunnettujen messujen valmistelut ovat joloppusuoralla. Näyttelyn sieluksi ovat tällä kertaa kohonneet kesäkukat,joita on alueen puutarhureiden osaavilla käsillä kasvatettu pistokkaista jasiemenistä syksystä lähtien
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Puutarhasta proteiinia -tietokortit kertovat yleisimpien valkuaiskasvien kotitarveviljelystä, sadonkorjuusta, käyttötavoista ruuanlaitossa sekä säilönnästä. Valkuaiskasvit, kuten herne, tarhapavut ja härkäpavut, ovat lähes aina kuuluneet kasvimaalle juuresten ja lehtivihannesten rinnalle. Kasvimaaviljelyn kasvavan suosion myötä ravitsevien valkuaiskasvien osuutta viljelykasveina kannattaa korostaa. Puutarhasta proteiinia -tietokorttisarja on tarkoitettu kotipuutarhureille, jotka ovat kiinnostuneita lisäämään kasvisproteiinien määrää lautasellaan. Kotipuutarhassa voi viljellä monia valkuaiskasveja,
Helsingin Kevätmessuihin tutustui tänä vuonna 46 000 vierailijaa. Suurmessut koostuivat viidestä osamessusta, joista yksi oli Kevätpuutarha. Muut osat olivat Oma Koti, OmaMökki, Sisusta! ja Lähiruoka & Luomu. Kevätmessut järjestettiin 6.–9.4.2017 Messukeskuksessa Helsingissä. Kevätmessujen puutarhaosia on parittomina vuosina ollut Kevätpuutarha ja parillisina Oma Piha -messut. Jatkossa joka kevät puutarhanäyttelyn nimi tulee olemaan Kevätpuutarha. Kevätpuutarhan kumppanina on Puutarhaliitto.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.