Siirry sisältöön

Kesän suurimmat mansikat on nyt laitettu painon mukaiseenparemmuusjärjestykseen. Voiton tässä raskaan sarjan marjamestaruudessa vei119 gramman painoinen jötkäle, joka poimittiin Maa- ja elintarviketaloudentutkimuskeskuksen koeviljelmältä Piikkiöstä heinäkuun alussa.Mammuttimansikka oli lajikkeeltaan Vima Tardan ja Koronan risteymä.

Kilpailun Suomen suurimman mansikan löytämiseksi järjesti Hedelmän- jaMarjanviljelijäin liitto. Kisaan ilmoitettiin määräaikaan elokuun 2.päivään mennessä reilut kymmenkunta suurta mansikkaa. Kilpailu oli avoinsekä ammattiviljelijöille että kotipuutarhureille.

Mansikkakisan lopputulokset ovat seuraavat.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2025

Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!

Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.

224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *