Kesän korvalla suomalaiset siirtyvät sankoin joukoin viettämään aikaa ulkona. Tämä näkyy myös Sinivalkoinen jalanjälki -kampanjan kyselyssä, jossa selvitettiin suomalaisten suunnitelmissa olevia kodin ja kesämökin hankintoja: listan kärkipään valloittivat pihaan ja puutarhaan liittyvät tuotteet.
Selkeäksi ykköseksi kyselyssä nousivat taimet, joita kertoi Taloustutkimuksen toteuttamassa tutkimuksessa ostavansa liki neljäsosa, eli 23 prosenttia vastaajista. Seuraavaksi suosituimpiin sijoituskohteisiin kuuluivat puutarhakalusteet (9 %) ja -työkalut (6 %).
Hyötykasvien taimet ovat yhä useamman pihanomistajan ostoslistalla.
Pihaan liittyvien tuotteiden valloittaessa listan kärkisijat väliin kiilasi myös yksi kotiin sisälle tehtävä hankintakohde, verhot, jotka kertoi hankkivansa 6 prosenttia vastaajista. Viime vuosien hitin, trampoliinin, ostamista sen sijaan suunnitteli vain prosentti kyselyyn vastanneista.
– Kesän myötä herää suomalaisten into laittaa pihaa ja puutarhaa. Piha toimii paikkana, jossa paitsi vietetään vapaa-aikaa, myös esimerkiksi valmistetaan ja jopa kasvatetaan ruokaa. Kyselyn ykkössijalle nousseiden taimien hankinta oli erityisesti naisten suunnitelmissa, sillä 32 prosenttia naisvastaajista kertoi suuntaavansa taimiostoksille. Yhtä lailla naiset olivat kyselyn mukaan miehiä innokkaampia ostamaan myös puutarhakalusteita, verhoja sekä puutarhatyökaluja, Sinivalkoinen jalanjälki -kampanjan projektipäällikkö Merja Mantila Suomalaisen Työn Liitosta kertoo.
Kiinnostus hyötykasveihin kasvussa
Rautakeskon Piha ja puutarha -yksikön myyntipäällikön Ville Särkilahden mukaan piha, terassi tai parveke voi olla suomalaisille tilana yhtä tärkeä kuin olohuone, joten sen laittamiseen halutaan panostaa. Hänen kokemuksensa perusteella nuoremman sukupolven ammattitaitotaso itse tekemiseen on hyvä verrattuna muuhun remontointiin.
– Pihan ja puutarhan laittaminen koetaan mielekkääksi ja innostavaksi puuhaksi, ja nuoremman sukupolven kiinnostuneisuus kasvaa jatkuvasti. Lisäksi pihaa voi laittaa sitä tahtia kuin itselle sopii, vaikka pieniä palasia kerralla. Tietoa löytää helposti verkosta, esimerkiksi K-rauta.fi- ja Rautia.fi-sivustoilta ja liittymällä K-raudan Pihaklubiin, Särkilahti kertoo.
Kyselyn ykkössijan vallanneet taimet pitävät Särkilahden mukaan pintansa puutarhahankintojen suosikkina. Taimista suosituimpia ovat kesäkukat, joiden jälkeen tulevat monivuotiset koristekasvit. Selkeimmin nousussa sen sijaan ovat hyötykasvihankinnat.
– Kesän kestosuosikkeihin kuuluvat myös kylpytynnyrit ja ulkoporeammeet, mutta tänä keväänä erittäin suosittuja ovat olleet grillit. Grillikaupassa näkyy selkeästi panostaminen laatuun, mutta myös juuri itselle sopivaan laitteeseen, Särkilahti toteaa.
Kesällä tehtävissä hankinnoissa voi kaupassa tehtävillä valinnoilla edistää myös Suomen työllisyyttä, mistä tänä vuonna myös K-raudoissa ja Rautioissa näkyvä Sinivalkoinen jalanjälki -kampanja muistuttaa: Suomalaisen Työn Liiton laskelmien mukaan kymmenen lisäeuroa suomalaisiin tuotteisiin kuussa toisi maahan vuositasolla 10 000 uutta työpaikkaa.
Suomalaista työtä edistävät tuotteet tunnistaa kaupassa Sinivalkoinen jalanjälki -tunnuksesta sekä Avainlippu, Design from Finland ja Sirkkalehti -merkeistä.
Mitä hankintoja aiot tehdä kotiisi tai kesämökillesi tänä kesänä?
Taimet (23 %)
Puutarhakalusteet (9 %)
Verhot (6 %)
Puutarhatyökalut (6 %)
Kaasugrilli (3 %)
Terassi (3 %)
Hiiligrilli (3 %)
Riippumatto (3 %)
Ruohonleikkuri (3 %)
…
Trampoliini (1 %)
Tutkimustiedot perustuvat Suomalaisen Työn Liiton tilaamaan Sinivalkoinen jalanjälki -kampanjatutkimukseen. Taloustutkimuksen tekemä kyselytutkimus toteutettiin toukokuussa ja siihen vastasi 1032 15–79-vuotiasta suomalaista kuluttajaa. Kysymyksen vastausvaihtoehdot kartoitettiin esitutkimuksella osana tutkimusta.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Kevään koittaessa suomalaisten into kunnostaa pihoja ja puutarhoja alkaa nousta huippuunsa. Sinivalkoinen jalanjälki -kampanja kokosi pinnalla olevat asumiseen, pihaan ja puutarhaan liittyvät trendit. – Asumiseen liittyen Suomessa on vallalla selvästi kaksi hyvin erilaista trendiä: yhteisöllisyydestä on tullut monille tärkeää, mutta toisaalta korostuu myös yksilöllinen ”tee se itse” -mentaliteetti, kertoo K-raudan ja Rautian trendiasiantuntija Visual Manager
Suomalainen sijoittaisi kodin, pihan tai mökin kunnostamiseen saamansa 2000 euroa ensisijaisesti keittiöremonttiin ja sänkyyn tai patjaan. Keskivertosuomalaisista 11 prosenttia sijoittaisi summan pihaan. Suomalaisen Työn Liiton kyselyssä reilulta tuhannelta suomalaiselta tiedusteltiin, miten he kunnostaisivat tai sisustaisivat kotia, pihaa tai mökkiä, jos käytössä olisi 2000 euroa. Jaetulle ykkössijalle 18 prosentin kannatuksella nousivat keittiöremontti ja sängyn tai patjan
Pihan valaistuksessa ei voi liikaa korostaa hyvän suunnittelun merkitystä. Suunnittelu lähtee tarpeesta. Portaat tulee valaista hyvin turvallisuuden vuoksi. Autotallin edustalla tarvitaan valoa, jotta avain osuu helpommin oven lukkoon. Puutarhassa voidaan kohdevaloilla korostaa kauniita yksityiskohtia kuten patsasta, naavaista puuta tai rosoista kalliota. Valoilla voidaan saada tunnelmaa, valon ja varjon leikkiä. Valaistuksen tulee sopia ympäristöön. Jos pihaa
GreenCare-puutarhamerkin toteuttaman kuluttajatutkimuksen mukaan orvokki on suomalaisten suosikkikesäkukka: yli 28 % nimesi orvokin mieluisimmaksi kesäkukakseen. Suosikkilistalla seuraavat pelargoni ja verenpisara. Yli puolet suomalaisista (57 %) suunnittelee istuttavansa tänä kesänä itse kukkia. Suomalaiset tunnistavat perinteiset kesäkukat hyvin. Orvokki on paitsi suositun myös tunnetuin kesäkukka, sillä yli 80 % suomalaisista tunnistaa lajikkeen. Toiseksi tunnetuin kukka on
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Livahtiko kevät ohi lämmintä odotellessa? Samalla saattoi jäädä puiden ja pensaiden taimet ostamatta. Ei hätää, sillä astiataimien hyvää istutusaikaa on koko kesä. Näin vakuuttaa taimikaupan ammattilainen Pirjo Liimatainen sivulla 50 alkavassa artikkelissa. Taimen istuttamiselle on paljon hyviä syitä. Tapahtuman voi liittää syntymäpäivän tai minkä tahansa juhlan tai kokoontumisen yhteyteen. Näin se jää monien ihmisten mieliin
Anja ja Mikko Kourusen piha on rakennettu tavanomaiselle tontille. Piha osoittaa sen, että kauniin pihan luominen ei ole ympäristöstä kiinni, vaan siihen tarvitaan kiinnostusta, ahkeruutta ja pitkäjänteisyyttä. Piha oli Paras Piha -kilpailun finalisti vuonna 2016. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2017. Kouruset rakensivat omakotitalon vuonna 1977 Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärvelle. Osoitteena on Suruttomankierto,
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.