Helsinkiläinen floristi Jouni Seppänen sijoittui kahdeksanneksi sunnuntaina Shanghaissa päättyneissä kukkasidonnan maailmanmestaruuskilpailuissa. Seppäsen kimppu valittiin kauneimmaksi työksi morsiuskimppujen osakilpailussa. Noin neljän vuoden välein järjestettävä Interflora World Cup -kilpailu on alansa arvostetuin tapahtuma maailmassa.
Maailmanmestaruuskilpailu rakentuu alkukilpailusta ja finaalista, johon valitaan kymmenen parasta. Alkukilpailuun kukin osanottaja valmistaa kolme ennalta suunniteltua tehtävää ja yhden yllätystyön. Tänä vuonna ennalta suunnitellut työt käsittivät muun muassa teekattauksen kukka-asetelman sekä itämaiseen teemaan sovitetun morsiuskimpun. Finaalissa kilpailijat saavat valmistettavakseen kaksi työtä, joiden aiheita ei kerrota etukäteen. Kuuden tehtävän pisteet lasketaan yhteen, ja korkeimman yhteispistemäärän saavuttanut valitaan maailmanmestariksi. Voittaja kuittaa 15 000 euron rahapalkinnon.
Finalisti Jouni Seppänen valmistautui kilpailuun lähes kahden vuoden ajan.
– Perehtyminen kiinalaiseen kulttuuriin, tapoihin, arkkitehtuuriin, historiaan ja värisymboliikkaan alkoi heti, kun minut valittiin Suomen edustajaksi kesällä 2008.
– Tutustuin kahdessa edellisessä Interflora World Cupissa menestyneiden kilpailijoiden töihin kaikkia mahdollisia lähteitä käyttäen. Kilpailu tällä tasolla on erittäin kovaa ja verrattavissa kansainvälisiin musiikki- tai urheilukilpailuihin, Seppänen sanoo.
Yli puoli miljardia televisiokatsojaa kerännyt, 13. kerran järjestetty maailmanmestaruuskilpailu oli yksi Shanghaissa toukokuun alussa avattavan World Expo 2010 -maailmannäyttelyn oheistapahtumista. Voiton vei norjalainen Stein Are Hansen. Edellinen maailmanmestaruuskisa järjestettiin Australian Melbournessa 2004, jolloin voitto meni Isoon-Britanniaan.
Vuonna 1961 syntynyt Jouni Seppänen on sijoittunut useita kertoja kolmen parhaan joukkoon kukkasidonnan kansainvälisissä kilpailuissa. Suomen mestariksi hänet on valittu kuudesti. Maailmanmestaruuskilpailuihin Seppänen on osallistunut kerran aikaisemmin vuonna 1997, jolloin hän sijoittui myös kahdeksanneksi. Koulutukseltaan Seppänen on floristihortonomi ja kukkasidonnan opettaja. Hän toimii myös Suomen kukkakauppiasliiton hallituksen puheenjohtajana.
Suomen Kukkakauppiasliiton Helsingin piiri järjesti Helsingin Avoimet 2009 -kukkasidontakilpailun Kevätpuutarha-messujen yhteydessä Helsingin Messukeskuksessa 27.–28.3.2009. Kovatasoisen kilpailun voiton vei 20-vuotias floristi ja puutarhuri Roope Korhonen Kangasalalta. Toiseksi tuli Eeva Malmström ja kolmanneksi Hanna Tervo, kumpikin Järvenpäästä. Kaksiosaisen kilpailun karsinta oli perjantaina, ja kymmenen parasta jatkoi kilpailemista finaalissa lauantaina. Sekä alkukilpailussa että finaalissa sidottiin kaksi yllätystyötä, joita
Luonnonmukaisiin puutarhan viljelyratkaisuihin ja ekologiseen sanitaatioon erikoistunut Biolan Oy on valittu ensimmäisten joukossa mukaan suomalaisille yrityksille suunnattuun innovaatio-ohjelmaan Weconomy Startiin. Weconomy Start on uusi globaali innovaatio-ohjelma, jonka Suomen World Vision tuottaa yhdessä Aalto-yliopiston ja Finpron kanssa. Ohjelma vie suomalaiset yritykset kehitysmaiden köyhiin yhteisöihin kehittämään ja testaamaan liikeideoita yhdessä loppukäyttäjien, vähävaraisten ihmisten kanssa. Tavoitteena on liiketoiminta,
Luonnonmukaisiin puutarhan viljelyratkaisuihin ja ekologiseen sanitaatioon erikoistunut Biolan Oy on valittu ensimmäisten joukossa mukaan suomalaisille yrityksille suunnattuun innovaatio-ohjelmaan Weconomy Startiin. Weconomy Start on uusi globaali innovaatio-ohjelma, jonka Suomen World Vision tuottaa yhdessä Aalto-yliopiston ja Finpron kanssa. Ohjelma vie suomalaiset yritykset kehitysmaiden köyhiin yhteisöihin kehittämään ja testaamaan liikeideoita yhdessä loppukäyttäjien, vähävaraisten ihmisten kanssa. Tavoitteena on liiketoiminta,
Elintarviketeollisuusliiton vuosittain järjestämän Tähtituote-kilpailun on voittanut paahdettua pellavaa sekä mustikkaa sisältävä rouhe. Voittaja ratkesi tiistaina asiantuntijaraadin arvioinnin ja yleisöäänestyksen perusteella. Kauhajoella toimivan Linseed Oy:n VALO 24h -tuotesarjassa hyödynnetään Suomen luonnossa kasvavaa pellavaa ja marjoja. Yrityksellä on öljypellavan sopimusviljelyksiä Etelä-Pohjanmaalla noin 500 hehtaaria. Asiantuntijaraati luonnehti pellava-mustikkarouhetta aidoksi ja moderniksi. – Maukas sellaisenaan ja toimii hyvin lisäkkeenä.
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Livahtiko kevät ohi lämmintä odotellessa? Samalla saattoi jäädä puiden ja pensaiden taimet ostamatta. Ei hätää, sillä astiataimien hyvää istutusaikaa on koko kesä. Näin vakuuttaa taimikaupan ammattilainen Pirjo Liimatainen sivulla 50 alkavassa artikkelissa. Taimen istuttamiselle on paljon hyviä syitä. Tapahtuman voi liittää syntymäpäivän tai minkä tahansa juhlan tai kokoontumisen yhteyteen. Näin se jää monien ihmisten mieliin
Anja ja Mikko Kourusen piha on rakennettu tavanomaiselle tontille. Piha osoittaa sen, että kauniin pihan luominen ei ole ympäristöstä kiinni, vaan siihen tarvitaan kiinnostusta, ahkeruutta ja pitkäjänteisyyttä. Piha oli Paras Piha -kilpailun finalisti vuonna 2016. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2017. Kouruset rakensivat omakotitalon vuonna 1977 Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärvelle. Osoitteena on Suruttomankierto,
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.