Siirry sisältöön

Maailmalla puhuttaneita ”hyttyspelargonioita” saa myös Suomesta.Amerikassa tutkijat eivät ole pystyneet todistamaan näiden tuoksupelargonien hyttysiä karkottavaa vaikutusta, mutta monet kotipuutarhurit ovat vakuuttuneita niiden tehosta.

Hyttysten väitetään kaihtavan kasvista leviäviä öljyjä, joiden mukana on häivähdys hyttyskynttilöissä käytettävää sitronella öljyä.

Kun hyttyspelargonin lehtiä hieroo tai murskaa, leviää ilmaan sitruunainen tuoksu. Kasvi on läheistä sukua muille tuoksupelargoneille ja kuuluu Pelargonium x asperum -lajikeryhmään. Tieteellisesti todistettua tai ei, mikään ei estä kokeilemasta pelargonin tehoa.

Mainos – sisältö jatkuu alla

Tutustu Oma PIHA -lehteen

Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.

Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *