Turkulainen Marli on kasvattanut päivittäistavarakaupan mehumyynninmarkkinaosuuttaan kolmella prosentilla. Marlilla on nyt hallussaan 38prosenttia maamme mehumyynnistä. Valmistettu mehumäärä lisääntyi yliviidellä miljoonalla litralla 92 miljoonaan litraan. Viime vuodenliikevaihto kasvoi 54 miljoonaan euroon ja liikevoitto 2,3 miljoonaaneuroon.
Oy Marli Ab aloitti toimintansa vuoden 1999 helmikuussa, kun Marli Oy jalappeenrantalainen Chymos Juomat Oy fuusioituivat ja yhdistivät pitkätperinteensä juomien valmistuksessa. Marlin tuotantolaitokset japääkonttori sijaitsevat Turussa ja myyntikonttori Helsingissä. Marlissatyöskentelee noin 170 henkeä.
Marlin osake-enemmistö siirtynyt aiemmin sovitulla tavallaEckes-Graninille. Oy Marli Ab on osa Oy Nordic Wine Group Ab -konsernia,johon kuuluvat Suomessa lisäksi Oy Scanfrentz Ab ja Oy Kjær & SommerfeldtAb sekä Ruotsissa Göte Andersson Ab ja Tanskassa Vingaarden A/S.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Tekniikan tohtoriksi toukokuussa väitellyt SANNA VILJAKAINEN esittää väitöskirjassaan kaksi menetelmää, joilla marjamehusta saadaan poistettua happoja jatkokäsittelyn helpottamiseksi. Pohjoisten alueiden marjat soveltuvat monien tuotteiden valmistamiseen. Nesisältävät kuitenkin paljon happoja ja vähän sokeria, mikä aiheuttaaongelmia jatkojalostukselle. Esimerkiksi viininvalmistuksessa kotimaistamarjamehua laimennetaan ja siihen lisätään runsaasti sokeria. Näinkuitenkin viinin aromi kärsii ja marjoille tyypilliset ominaisuudetlaimenevat. Kaksi menetelmää Sanna Viljakainen
Ympäri maailmaa hedelmämehujen ja nektareiden kulutus on viime vuosinakasvanut tasaisesti. Potkua trendille tuo mielikuva kyseisten tuotteidenmyönteisestä vaikutuksesta terveydelle. Virvoitusjuomateollisuutta analysoivan Canadean mukaanterveellisyysmielikuva säilyy myyntivalttina vielä jonkin aikaa.Mehuteollisuus ei kuitenkaan ole jäänyt lepäämään laakereilleen vaankehittää jatkuvasti uusia tapoja, joilla säilyttää kulutus- ja myyntiluvutkasvu-uralla. Tuotteita tarjotaan yhä eriytyneimmille markkinoille, mikämerkitsee uusia tuoteinnovaatioita sekä uudenlaisia pakkauksia japakkauskokoja. Yhdysvalloissa
Omena on suomalaisten toiseksi eniten syömä hedelmä banaanin jälkeen. Kotimaisen omenantuotannon osuus kokonaiskulutuksesta on noin kuusi prosenttia, loppu on tuontiomenaa. Kotimaisen omenan viljelyala on kasvanut reippaasti viime vuosina. Vuonna 2004 se oli 620 hehtaaria, josta satoikäistä kasvustoa oli 500 hehtaaria. Omenaa tuottavia yrityksiä on noin 430. Ammattimaisesti omenaa tuotetaan 1,9–3,4 miljoonaa kiloa vuodessa ja kotipuutarhoissa
Kankaisten Öljykasvit Oy:n tuottama kylmäpuristettu Virgino-rypsiöljy on ACNielsenin tuoreen raportin mukaan noussut neljänneksi suurimmaksiruokaöljyksi. Sen euromääräinen myynti oli kesäkuun loppuun päättyneen 12kuukauden aikana peräti 1,68 miljoonaa euroa ja markkinaosuus 11,7prosenttia. Luomunosuus Virginon tuotannosta on kasvanut jo 22,5 prosenttiin. Sitä myytiinviimeisen 12 kuukauden aikana 377 000 euron arvosta. -Ilahduttava markkinaosuuden kehitys johtuu käsityksemme mukaan siitä, ettäkuluttajat
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.