Luomun ostokiinnostus on korkealla ja asiakkaat ovat halukkaita lisäämään luomutuotteiden kulutusta, mikäli tuotteiden saatavuus on helppoa. Tämä käy ilmi Finfood – Suomen Ruokatieto ry:n luomuyksikön tilaaman seurantatutkimuksen tuloksista.
Luomun ostokiinnostus on tutkimuksen mukaan korkeammalla kuin aiemmin: 45 prosenttia vastaajista ilmoitti lisäävänsä luomutuotteiden käyttöä. Vastaava luku vuonna 2007 oli 42 prosenttia ja vuotta aiemmin 40 prosenttia. Taantumapuheista huolimatta luomu saavuttaa myös uusia kuluttajia, ja luomutuotteiden aktiivikäyttäjät pitävät laatua tärkeämpänä tekijänä kuin hintaa.
– Laaja valikoima ja selkeä esillepano lisäävät myyntiä. Viimeaikojen kampanjoinnissa luomu on näkynyt jopa yksittäisinä sisäänvetotuotteina. Kaupan aktiivisuus luomuvalikoimiensa kehittämisessä kertoo, että asiakkaiden ostokiinnostus on myös huomattu, luomuyksikön johtaja Sampsa Heinonen summaa.
Tutkimuksen mukaan kiinnostus luomuun on lievässä kasvussa myös niiden joukossa, jotka eivät tällä hetkellä ole luomutuotteiden kuluttajia. Noin neljännes kyselyyn vastanneista ei osta lainkaan luomua.
Taloustieto Oy teki kyselyn 980 kuluttajalle marraskuussa 2008. Tutkimus on toteutettu vuodesta 2005 lähtien.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Luomuruoka aiotaan EU:ssa pelkistää takaisin alkuperäisiin tuotantosääntöihin ja erottua selkeästi tavanomaisesta tuotannosta. Eri maissa kehitellyt poikkeukset luomusäännöistä lopetetaan ja kaikki pelaavat samoilla korteilla, sanoo komissio. Luomun kulutus EU:ssa on nelinkertaistunut 10 vuodessa noin 20 miljardiin euroon vuosittain. Samaan aikaan alkutuotanto on vain kaksinkertaistunut, mikä on tarkoittanut tuontiluomun osuuden kasvua. Kasvun lasketaan jatkuvan niin kulutuksessa kuin
Kuluttajan ostopäätökset ratkaisevat osaltaan luomun tulevaisuutta. Toisaalta edelleen tarvittaneen myös poliittisia päätöksiä, joilla tuetaan luomutuotantoa ja sen myönteisiä vaikutuksia esimerkiksi ympäristölle. Asiasta keskusteltiin Luomumessujen yhteydessä pidetyssä kansainvälisessä seminaarissa lauantaina Helsingissä. Saksassa luomu tavoittelee 20 prosentin osuutta Kysymys on yleiseurooppalainen, sanoi seminaarissa alustanut johtaja WOLFGANG REIMER Saksan maatalous-, ruoka- ja kuluttajansuojaministeriöstä. — Kuluttajien täytyy olla valmiita
Luomupäivillä Helsingissä pohditaan parhaillaan sitä, miten luomuruuan tuotanto ja kysyntä saataisiin uudelleen nousuun pitkään jatkuneen tasaisen kauden jälkeen. Yhdeksi ratkaisuksi esitettiin tuottajien verkostoitumista. Esimerkiksi suurkeittiöt ja ravintolat eivät voi ottaa vastaa nyssäköitä monelta eri tuottajalta, vaan tuotteet on saatava keskitetysti ja huolellisesti lajiteltuina. Keittiömestari JARMO VÄHÄ-SAVO Ravintola G. W. Sundmansista sanoo olevansa valmis maksamaan luomutuotteesta
Luomutuotevalikoimien kehitys heijastuu suoraan luomumarkkinoihin. -Uutuustuotteiden lanseerausvauhti on luomun kohdalla hiipunut ja kaupanluomutuotevalikoimien kasvu hidastunut. Markkinaosuuttaan ovat kuitenkinkasvattaneet luomusipuli ja -tomaatti, kertoo vt. toiminnanjohtaja PÄIVIRÖNNI Finfood Luomusta. Maito on edelleen luomumarkkinoiden kasvun veturi. Sen myynti on viimeisten12 kuukauden aikana kasvanut yli 30 prosenttia. Luomumaidon markkinaosuusarvossa mitaten on 2,6 prosenttia koko maitomarkkinoista. Suurimmatmarkkinaosuudet ovat edelleen hiutaleissa
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.