Elintarviketurvallisuusvirasto Evira kehottaa kevään juhlienjärjestäjiä välttämään ulkomaisten pakastevadelmien käyttöäkuumentamattomina. Eri puolilla maata on viime vuosina esiintynytuseita norovirusepidemioita, joiden epäillään aiheutuneenulkomaisista pakastevadelmista.
Evira kehottaa kuluttajia, pitopalveluyrittäjiä ja leipomoitatarkistamaan hankkimiensa pakastevadelmien alkuperän jaruokamyrkytysten välttämiseksi käyttämään ulkomaiset vadelmat vastariittävän kuumentamisen jälkeen. Ulkomaista alkuperää olevatpakastevadelmat tulee joko keittää tai ainakin pitää kuumanavähintään 2 minuutin ajan 90 asteessa.
Ylitarkastaja Annika Pihlajasaari muistuttaa, että elintarvikkeen alkuperämaa on ilmoitettava pakkauksessa, josalkuperämaan pois jättäminen voi johtaa kuluttajaa harhaan.
– Pakastetut ulkomaiset marjat voivat olla Suomessa pakattuja, jotenpelkkä pakkaajan nimen tarkistaminen ei riitä ilman alkuperämaantarkistamista.
Pihlajasaari epäilee, että virukset pääsevät marjoihin saastuneenkasteluveden välityksellä.
– On myös mahdollista, että tartuntajohtuu poimijoiden huonosta käsihygieniasta. Pakastaminen säilyttäävirukset hengissä ja tartuntakykyisinä. Jos marjat käytetäänsulatuksen jälkeen sellaisenaan tai ainoastaan niitä lievästikuumentaen, eivät virukset tuhoudu.
Evira suosittelee kotitalouksille, pitopalveluille jaleipomoille, että kevään valmistujaisjuhlien täytekakkuihin eikäytetä ulkomaisia vadelmia kuumentamatta.
Lisäksi Evirasuosittelee juhlien järjestäjille, että juhliin ei hankita kakkuja,ei myöskään pakastekakkuja, jotka on koristeltu ulkomaisillavadelmilla, ellei kakuissa ole merkintää, että marjat onkuumennettu.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Elintarviketurvallisuusvirasto Evira suosittelee käyttämäänulkomaisia pakastevadelmia vain kunnolla kuumennettuina. Eripuolilla maata on esiintynyt kevään aikana norovirusepidemioita,joiden epäillään aiheutuneen ulkomaisista pakastevadelmista, joitaon käytetty täytekakuissa ilman kuumennusta. Evira kehottaa kuluttajia ja suurtalouksia tarkistamaanhankkimiensa pakastevadelmien alkuperän ja ruokamyrkytystenvälttämiseksi nauttimaan ulkomaiset vadelmat vasta riittävänkuumentamisen jälkeen. Ulkomaista alkuperää olevat pakastevadelmatpitää kuumentaa vähintään 2 minuutin ajan 90 asteessa. Elintarvikkeen alkuperämaa on ilmoitettava
Elintarviketurvallisuusvirasto Evira kehottaa välttämään ulkomaisten pakastemarjojen käyttöä kuumentamattomina. Hepatiitti A-viruksen epäillään tarttuneen pakastemarjojen välityksellä. Tanskassa epäillään pakastemarjojen levittäneen hepatiitti A-virusta. Suomessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Evira selvittävät yhdessä paikallisten viranomaisten kanssa kotimaassa saatuja hepatiitti A-tartuntoja. Potilaita on haastateltu ja elintarvikenäytteenottoa suunnitellaan parhaillaan. Haastatteluissa kuumentamattomat pakastemarjat ovat nousseet esille mahdollisena tartunnanlähteenä myös Suomessa. Eri
Elintarviketurvallisuusvirasto Evira kehottaa välttämään ulkomaisten pakastemarjojen käyttöä kuumentamattomina. Hepatiitti A-viruksen epäillään tarttuneen pakastemarjojen välityksellä. Tanskassa epäillään pakastemarjojen levittäneen hepatiitti A-virusta. Suomessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Evira selvittävät yhdessä paikallisten viranomaisten kanssa kotimaassa saatuja hepatiitti A-tartuntoja. Potilaita on haastateltu ja elintarvikenäytteenottoa suunnitellaan parhaillaan. Haastatteluissa kuumentamattomat pakastemarjat ovat nousseet esille mahdollisena tartunnanlähteenä myös Suomessa. Eri
Puutarhamessut aloittavat puutarhan kevään. Puutarhan Kevät 2006 -messut ovat TurunMessu- ja Kongressikeskuksessa 31.3. – 2.4.2006. Turun puutarhamessujen historiaalkaa jo 1800-luvulla ja tavoitteena on tälläkin kertaa tehdä näyttelystä elämys,joka saa kävijät haukkomaan henkeään. Vuoden näyttävimmän puutarhanäyttelyn taustalla ovat puutarhajärjestötVarsinais-Suomen alueelta* sekä Turun Messu- ja Kongressikeskus. Joka toinen vuosijärjestettävät suurmessut esittelevät tällä kertaa laajasti muun muassa kesäkukat
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.