Viime viikonvaihteessa Jyväskylän Paviljongissa järjestetyillä Piha ja Parveke 2009 -messuilla tarjottiin vinkkejä kotipuutarhureille suoraan huipulta. Koko kansan tuntema Turun yliopiston kasvitieteellisen puutarhan ylipuutarhuri Aarno Kasvi piti messuilla yleisöluennon sekä jakoi käytännöllisiä niksejään messuvieraille Oma Piha -lehden osastolla.
Leena Luoto esitteli Oma Piha -lehden osastolla kevään uutuuskirjaan, Oman pihan ötökät. Leena on kirjoittanut tekstin ja hänen miehensä Heikki Luoto on kuvannut kirjaan 250 ötökkää omalta pihaltaan. Kirja on saanut erittäin hyvän vastaanoton. Seuraavan kerran kirjaa esitellään ensi viikonvaihteessa Vehreä Itä-Suomi -messuilla Kuopiossa.
Piha ja Parveke 2009 -messujen pääpaino oli urbaanissa viherrakentamisessa eli parvekkeiden, terassien ja pienten kaupunkipihojen sisustamisessa, unohtamatta kuitenkaan perinteistä puutarhanhoitoa. Messujen järjestäjinä ovat ProAgria Keski-Suomi ja Jyväskylän Messut Oy.
Piha ja Parveke -messujen rinnalla Jyväskylä Paviljongissa järjestettiin perinteiset Vapaa-aika 2009 -messut. Messujen rungon muodostivat totuttuun tapaan veneily, mökkeily, retkeily, matkailu, caravan, liikunta ja harraste sekä muoti ja hyvinvointi.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
ViherTek, Viheralan ammattinäyttelyn yhteydessä jaettiin keskiviikkona 7.10.2009 Helsingin messukeskuksessa neljä viheralan tunnustuspalkintoa viheralan hyväksi tehdystä työstä. Palkinnon saajat ovat onnistuneet omassa vaativassa työ- tai luottamustehtävässään erittäin hyvin. Tunnustuspalkinnon saivat Seinäjoen seurakunnan puistopäällikkö Esko Karttunen, toimitusjohtaja Henrik Bos, Porvoon kaupunginpuutarhuri Mikko Kaunisto vanhempi tutkija Marjatta Uosukainen MTT Laukaasta. Seinäjoen seurakunnan puistopäällikkö Esko Karttunen on erinomainen esimerkki
Puutarhamessut aloittavat puutarhan kevään. Puutarhan Kevät 2006 -messut ovat TurunMessu- ja Kongressikeskuksessa 31.3. – 2.4.2006. Turun puutarhamessujen historiaalkaa jo 1800-luvulla ja tavoitteena on tälläkin kertaa tehdä näyttelystä elämys,joka saa kävijät haukkomaan henkeään. Vuoden näyttävimmän puutarhanäyttelyn taustalla ovat puutarhajärjestötVarsinais-Suomen alueelta* sekä Turun Messu- ja Kongressikeskus. Joka toinen vuosijärjestettävät suurmessut esittelevät tällä kertaa laajasti muun muassa kesäkukat
Turun Messu- ja Kongressikeskuksessa vietetään 11.-14. huhtikuuta puutarhan juhlaa.Puutarhan Kevät 2002 -messut ovat Suomen tämän vuoden suurimmat puutarha-alan messut ja massiivisuus näkyy mm. kukkivien kukkien määrässä. Kymmenet tuhannet kukat on esikasvatettu syksystä lähtien niin, että messuaikana ne ovat täydessä lumovoimassaan. Kukkien näkyvimpänä edustajana on ruusu, josta on esillä useita lajikkeita. Myös sipulikukat ja koristepuut näkyvät
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.