Siirry sisältöön

Etelässä jatkuu keltavoittoinen myöhäisruskakausi. Seppelvarpu (Stephanandra incisa) esimerkiksi ponnistaa aiemman kasvukauden vehreyttäjän roolistaan aurinkoiseksi katseenvangitsijaksi. Kasvia suositaan erityisesti julkisten alueiden massaistutuksissa. Keltaisena hehkuva seppelvarpurinne näyttääkin hienolta. Kasvin herkkänä kaartuva varsisto on omiaan myös kotipuutarhan pienemmän skaalan istutuksia elävöittämään.

Tuoksuvatukkakasvustot (Rubus odoratus) valaisevat tehokkaasti muutoin tummasävyisemmäksi muuttuvaa maisemaa. Niiden suuret lehvät värittyvät kauniin kuultavalla keltaisella. Tämä perinteinen, puutarhaan luonnollista tiheikkötunnelmaa tuova pensas on myös satokasvi, sillä se tekee selvästi vadelmansukuisia, mielestäni maistuvia marjoja. Kukat ovat ruusuisen pinkkejä, runsaslukuisia ja pölyttäjähyönteisille mieluisia.

Lehtikuusetkin (Larix) ovat kääntyneet vihdoin keltaisiksi. Puiden muoto usein tukee vaikutelmaa lyhdynliekeistä, jotka loimottavat muiden, ainavihantien havupuiden vihreästä siimeksestä. Kun lehtikuusten neulasniput varisevat vähitellen maahan, onkin aika ihastella puiden oksistoja, jotka niillä ovat hauskan nystermäiset.

 

Mainos – sisältö jatkuu alla

Pihakalenteri 2027

Pihakalenteri on täällä taas!

Koko puutarhavuosi samoissa kansissa – ajankohtaiset vinkit, tärkeät puutarhatyöt ja omat suunnitelmat kuukaudesta toiseen.

Pihakalenteri on 224-sivuinen, A5-kokoinen pihatarhurin apu, jossa on kierreselkä ja paljon tilaa muistiinpanoille ja piirroksille.

Pihakalenterin ennakkohinta 15.11. asti on 21 €.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *