Siirry sisältöön

Mitt paradisträd har liksom mitt stora växtintresse ordagrant följt mig genom livet. Den var min första krukväxt då jag fick eget rum som femåring. En avkomma till femåringens paradisträd står som alltid på fönsterbrädan, just nu i blom!

Paradisträd som också kallas penningträd odlas för sina blanka, mörkgröna blads skull. På en av de första dagarna året 2021 ser jag plötsligt något alldeles nytt. Mitt paradisträd har fått knoppar! Bara en blomställning som nu har små, små ljusrosa blommor. Vilken otrolig överraskning!

I Oma Piha nr 1, 2021 skrev jag om mitt paradisträd och konstaterade att det är mycket ovanligt att de blommar i hemmiljö. Det är ovanligt men bevisligen inte omöjligt.

 

Mainos – sisältö jatkuu alla

Puutarhatietoa koko vuodeksi!

Pihakalenteri on nyt ennakkomyynnissä. Ennakkohinta 21 € 16.11. saakka.

Pihakalenterin seurassa pääset mukavalle matkalle uuteen puutarhavuoteen. 
Pihakalenterin sisältö kootaan alan asiantuntijoiden voimin. Kierreselkä auttaa löytämään kalenterista aina oikean kohdan.

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *