Oravan piha on rakennettu perheen tarpeisiin. Luonnonkivet ja kukkaryhmät hallitsevat etupihalla näkymää, takapihalla on hyvin hoidettu hyötytarha. Lassi-pojalle on pelikenttä sekä sählyyn että jalkapalloon. Piha on selkeä, avara ja siisti.
Katri ja Jyrki Oravan piha sijaitsee Oulun Kellossa, parikymmentä kilometriä kaupungin keskustasta pohjoiseen. Perintömaasta lohkaistu pihatontti on vanhaa peltoa, mutta silti tälle 6300 neliön tontille on ajettu ruokamultaa 30 kuormaa lisää.
Tontin reunalla oleva kiviröykkiö on sulautettu pihaan pensasangervoilla. Rustiikkipyörä kuljettaa lobelioita ja petunioita.
– Appiukko ja naapurit ihmettelivätkin, mitä mäkiä me rakennetaan, naurahtaa Katri ja kertoo halunneensa korotusta tontille.
Vanhoista pellon raivausajoista kertovat myös suuret kiviröykkiöt tontin reunalla. Niitä Katri on sitonut pihaan kuuluviksi angervopensailla.
– Suosin eri angervolajeja, koska ne kukkivat kauan ja ovat sieviä. Ne ovat helppohoitoisia ja passaavat tänne. Suosikkivärejäni ovat keltainen, punainen, violetti ja lila.
Etupihalla on hallitsevana elementtinä luonnonkivi. Materiaali kivirykelmään nousi omasta maasta, kun pihalla tehtiin viemäriliitäntää.
– Luonnonkivet ovat ihania, tunnustaa Katri rakkauttaan ja ihmettelee, nauravatko naapurit kivien pyöritykselle.
Helppohoitoisuutta pihaan
Jyrki Orava tekee töitä rakennusalalla, ja se näkyy lukuisista siisteistä piharakennuksista. Talo on rakennettu kymmenen vuotta sitten ja pihaa alettiin luoda pari vuotta myöhemmin istuttamalla puita ja pensaita.
Katri ja Jyrki Orava ovat laittaneet pihaa kesästä 2007 alkaen.
– Ensin oli tarkoitus tehdä vain yksi kukkapenkki, muistelee Katri. Nyt pihalla on lukuisia jämptisti rajattuja kukkaryhmiä.
– Nurmikon leikkuuala on isännältä pienentynyt, hymyilee Katri Jyrkille.
Toissatalvena pihalla oli lumen sijaan paksu jääkerros.
– Talvi koetteli nurmikkoa, pensaita ja kukkapenkkejä. Se oli vaikein talvi.
Perennapenkit on korotettu. Niiden sekä käytävien pohjalla on käytetty rikkaruohoja läpäisemättömiä kankaita, jotka vähentävät kitkentätyötä. Pihaan on upotettu kaksi tuhannen litran vesisäiliötä kastelua varten.
– Avaralla pihalla tuuli kuivattaa maata, mutta eipähän ole itikoita.
Tilaa hyötytarhalle ja pelikentälle
Vettä tarvitsevat myös yksivuotiset kesäkukat ruukuissa ja amppeleissa. Katrilla on tapana kasvattaa kesäkukat itse, mutta tyttären ylioppilasjuhlien vuoksi hän oli keväällä 2014 hankkinut ne Säynäjäahon puutarhasta.
– Pihaamme ei ole rakennettu viivoittimella vaan niin, että se näyttää meistä kivalta, sanoo Katri.
Vihannes- ja perunamaa on rajattu hirsikehikolla. Pellon puolella on Lassi-pojan pelikenttä.
Takapihalla on hyötytarha. Peruna- ja vihannesmaa on rajattu jykevillä hirsillä muusta pihasta. Rivit ovat suoria eikä yhtään rikkakasvia löydy tarhasta. Pienessä kasvihuoneessa kasvavat tomaatit ja kurkut.
– Viime kesänä poimimme 146 kurkkua. Ne olivat hyvänmakuisia ja ihmiset kävivät hakemassa niitä kilvan, kun niitä lahjoittelin, muistaa Katri.
Takapihalla on myös Lassi-pojan leikki- ja harrastuspiha sekä vesiaihe.
– Toistaiseksi on ollut tyytyminen suihkulähteeseen, mutta suunnitteilla on vesiallas. Omaa kesämökkiä rakennetaan takapihalle pikkuhiljaa.
Kahvipurkkien keräilijä
Katri kokee saavansa puutarhaharrastuksesta paljon.
– Kun jotkut tiellä huudahtavat, että onpas teillä kaunis piha, siitä saa intoa pihan laittamiseen lisää.
Katri huolehtii kunnostaan pyöräilemällä työmatkat 17 kilometrin päässä olevaan Prismaan.
– Kahdeksassa kuukaudessa tulee 5400 kilometriä työmatkoista. Selkä tulee kuntoon ja jaksaa työskennellä pihalla.
Katri kertoo, että kesäisin vapaa-aika menee puutarhaharrastukseen, mutta on hänellä muitakin ”paheita”.
– Olen harrastanut vanhojen huonekalujen entisöintiä ja vanhojen tavaroiden keräilyä. Kahvipurkkeja on niin paljon, etteivät ne enää mahdu sisälle, tunnustaa Katri Orava.
Perheen kissalle on rakennettu oma puuhamaa. Hänen tehtävänään on karkottaa myyrät tontilta.Heinäkuun alkupuolella perennaryhmässä kukkivat vanhat tarhasarjaliljat, palavarakkaus ja matala verikurjenpolvi.Isä on toteuttanut pikkupojan unelman omasta majasta.Luonnonkivien väliin on perustettu polkuja. Kivien väleissä kasvaa pieniä angervopensaita ja ryömiviä havuja, lähempänä taloa on korkeita lumipalloheisiä. Punalehtinen taimi on punakoivu.
Kiveä on käytetty runsaasti suihkualtaan rakentamisessa. Altaan reunalla viihtyvät kuunliljat, kaunokurjenmiekka ja palavarakkaus. Pikkupuu taustalla on riippahernepensas.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Zoja Sara omistautuu pienen pihansa hoivaamiseen ja kaiken tulee olla tiptop. Hän laittaa pihaansa uusiksi joka kesä, jotta tekemistä riittää. Katso video tästä. Alkuperältään venäläinen Zoja Sara on asunut Suomessa neljännesvuosisadan. Vuosituhannen vaihteessa hän muutti Vantaan Vaaralassa olevaan rivitaloon suomalaisen miehensä kanssa, mutta jäi leskeksi yhdeksän vuotta sitten. Tytär Minna ilmoitti pihan Oma PIHA -lehden
Tuija Kyllösen piha on rakennettu kalliorinteeseen, mikä tekee siitä vaikuttavan. Piha osoittautuikin Paras Piha -kilpailun nettiäänestyksessä hyvin suosituksi. Tuija Kyllösen piha sijaitsee uudella Sammalmetsän asuntoalueella Pyhtään Heinlahdessa, lähellä Suomenlahden rantaa. Talon paikka on louhittu kallion kylkeen ja piha on nouseva kalliorinne, joka päättyy kangasmetsään. Piha alkaa laajasta patiosta, joka rakennettiin yhtä aikaa talon kanssa. –
Riitan puutarha valittiin vuoden 2014 pihakilpailun finaaliin. Pihassa kokeillaan ulkomailta tuotuja kasveja. Kasvivalinnoissa suositaan perhoskasveja. Katso video tästä. Riitta ja Pekka Kaitilan piha sijaitsee itärajan tuntumassa Virolahdella. Riitta jäi yli kymmenen vuotta sitten eläkkeelle ja puutarhaharrastus vei hänet mukanaan. – Olin Haminan verotoimistossa töissä ja silloin aika meni papereiden kanssa, vaikka kiinnostusta kasveihin oli. Riitan
Vuokko ja Hannu Korkeamäen navetta muuntui neljännesvuosisata sitten käsityöpajaksi. Maalaistalon pihapiiri on muutettu kymmenen viime vuoden aikana elämykselliseksi puutarhaksi, jonne myös taide sopii. Vuokko ja Hannu Korkeamäen juuret ovat syvällä Pohjanmaan lakeudella. He jatkavat Latva-Erkkilän tilan pitoa jo yhdeksännessä sukupolvessa, sillä tila on ollut saman suvun omistuksessa vuodesta 1675. Ruotsin vallan aikaisesta tilan historiasta
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Livahtiko kevät ohi lämmintä odotellessa? Samalla saattoi jäädä puiden ja pensaiden taimet ostamatta. Ei hätää, sillä astiataimien hyvää istutusaikaa on koko kesä. Näin vakuuttaa taimikaupan ammattilainen Pirjo Liimatainen sivulla 50 alkavassa artikkelissa. Taimen istuttamiselle on paljon hyviä syitä. Tapahtuman voi liittää syntymäpäivän tai minkä tahansa juhlan tai kokoontumisen yhteyteen. Näin se jää monien ihmisten mieliin
Anja ja Mikko Kourusen piha on rakennettu tavanomaiselle tontille. Piha osoittaa sen, että kauniin pihan luominen ei ole ympäristöstä kiinni, vaan siihen tarvitaan kiinnostusta, ahkeruutta ja pitkäjänteisyyttä. Piha oli Paras Piha -kilpailun finalisti vuonna 2016. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2017. Kouruset rakensivat omakotitalon vuonna 1977 Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärvelle. Osoitteena on Suruttomankierto,
Halosten piha sijaitsee Suomen päälaella. Lyhyestä kesästä huolimatta pihalla kukoistavat kesäkukat ja perennat. Taitelijasielut koristavat pihaansa myös itse tehdyillä esineillä. TEKSTI Jouko Tikkanen, KUVAT Jouko Tikkanen ja Liisi Myllykangas Sirpa ja Klemet Halosen piha on erikoisuus Utsjoella, sillä lyhyen kesän aikaan harva piha puhkeaa kukkaloistoon kuten Halosten piha. Piha sijaitsee Tenojen rantakivikossa, jossa tunturikoivut hallitsevat
Anneli löysi puutarhaharrastuksen seitsemisen vuotta sitten. Hän levittää puutarhan luomaa hyvää blogeissa ja avaamalla puutarhansa kiinnostuneille. TEKSTI ja KUVAT Jouko Tikkanen Anneli ja Kari Airola asuvat tyypillisessä 70-luvun omakotitalossa Joensuussa. Tontti on kooltaan 800 neliötä ja se on alkuaan ollut suomaastoa. – Olen rakentanut puutarhaa mieheni kanssa seitsemän vuotta. Työaikaan ei ollut aikaa eikä mielenkiintoakaan
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.