Varusmiesten ravitsemus- ja terveystutkimuksessa (VARU) Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ja Kotimaiset Kasvikset ry ottavat kasvikset aseiksi läskisotaan. Panssariprikaatissa ja Kainuun prikaatissa varusmiehet pannaan KASVISota-kampanjassa kohtaamaan kasvisten ja hedelmien pelastava vaikutus. Muonituskeskuksissa ja sotilaskodeissa joukot johdetaan voittoon raasteen tiellä.
Puolustusvoimissa on havahduttu varusmiehillä yleistyvän ylipainon vaikutuksiin. Ylipaino näkyy heikentyneenä palveluskelpoisuutena, palveluksen keskeyttämisinä ja reserviläisten laskeneena puolustuskuntona. Ylipaino-ongelma on usean tekijän summa, johon palveluksen aikana on tähän saakka pyritty vaikuttamaan erityisesti liikunnan keinoin.
VARU:ssa keskitytään siihen, mitä varusmiehet pistävät suuhunsa ja miksi. Suhtautuminen ruokailuun on ollut perinteistä: raskas työ vaatii raskaan ravinnon. Asenteet ovat kuitenkin muuttumassa. Puolustusvoimien ylimmässä johdossa korostetaan terveellisen ravitsemuksen merkitystä puolustuskunnon ylläpitämisessä.
Oikeilla panoksilla helposti maaliin
Puoli kiloa kasviksia ja hedelmiä kuuluu vain harvan miehen päivittäiseen ruokavalioon. Tämä määrä kasviksia takaa monia lyhyen ja pitkän tähtäimen terveyshyötyjä: painonhallintaan, ruoansulatukseen, jaksamiseen ja potenssiin sekä sydän- ja verisuonitautien ja tyypin 2 diabeteksen ehkäisyyn.
Muonituskeskukset ja sotilaskodit ovat terveellisen syömisen etulinjassa tarjotessaan varuskunnissa ruokaa ja välipaloja. Vuonna 2008 VARU:ssa kehitettiin ruokatarjontaa yhdessä näiden organisaatioiden kanssa. Päämääränä oli lisätä terveellisiä vaihtoehtoja ja niiden houkuttelevuutta. Nyt alkava KASVISota-kampanja kannustaa varusmiehiä tekemään itse terveellisiä valintoja.
VARU-kampanjan tueksi on tuotettu mm. julisteita, sarjakuva-aiheisia pöytästandejä sekä hauskoja ”aamukampa”-postikortteja. Kampanja tulee näkymään erottuvalla tavalla myös Ruotuväki-lehdessä.
VARU-yhteishankkeessa ovat mukana: Pääesikunta, Puolustusvoimien Ruokahuollon Palvelukeskus ja Sotilaslääketieteen keskus sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Sotilaskotiliitto, Nuorisotutkimusverkosto ja Helsingin yliopisto. Suomen Sydänliitto osallistui tarjonnan kehittämiseen. Kotimaiset Kasvikset ry vastaa KASVISota-kampanjaan liittyvän aineiston toteutuksesta.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Tutustu Oma PIHA -lehteen
Oma PIHA on lehti sinulle, joka nautit pihasta, puutarhasta tai parvekkeesta.
Löydät lehden sivuilta sekä harvinaisuuksia että perinteisiä pihakasveja – vinkkejä uuden tontin omistajalle ja konkaripuutarhurille.
Ensimmäiset korvasienet ovat jo poimittavissa Etelä-Lapissa, mutta Etelä-Suomessa satokausi ei ole vielä alkanut. Tänä vuonna ensimmäiset sienet Lapissa ovat ilmestyneet noin kuukautta normaalia aikaisemmin, koska maa on ollut sula tai vain heikossa roudassa koko talven. Yleensä korvasienikausi alkaa Lapissa touko-kesäkuun vaihteessa ja normaali poiminta-aika on kesäkuun ensimmäiset viikot. Etelä-Suomessa maassa oleva routa estää ja hidastaa
Mansikan satokausi on jo alkanut Suonenjokea myöten. Mansikan junamyynti aloitetaan tiedotustilaisuudella torstaina 27.6.2011 klo 8.00 Suonenjoen rautatieasemalla. Mansikanmyyjät mansikoineen nousevat klo 8.49 Mikkeliin lähtevään Inter City 74-junaan. Mansikoita myydään Mikkeli – Kuopio välillä ja myynti kestää reilun kolmen viikon ajan. Suonenjoen mansikkaa myydään yhden välivuoden jälkeen jo 18. kerran Savon radan junissa. Mansikan junamyyntikampanja toteutetaan
Mansikan satokausi on jo alkanut Suonenjokea myöten. Mansikan junamyynti aloitetaan tiedotustilaisuudella torstaina 27.6.2011 klo 8.00 Suonenjoen rautatieasemalla. Mansikanmyyjät mansikoineen nousevat klo 8.49 Mikkeliin lähtevään Inter City 74-junaan. Mansikoita myydään Mikkeli – Kuopio välillä ja myynti kestää reilun kolmen viikon ajan.Suonenjoen mansikkaa myydään yhden välivuoden jälkeen jo 18. kerran Savon radan junissa. Mansikan junamyyntikampanja toteutetaan yhteistyössä
Aivan rannikon tuntumassa tuntuu mereltä käyvä viima. Tuulensuojaisassa paikassa saattaa kevään kasvu jo olla pitkällä. Kevään edistymisen seuraaminen on mukavaa puuhaa. Jos siihen on mahdollisuus, voi pihalle rakentaa erityisen lämpimän sopen, jonka mikroilmastossa kasvit heräävät aikaisin eloon. Kivet keräävät lämpöä. Maanviljeljät sanovat, että saviseen maahan kannattaa jättää kiviä sen vuoksi, että savimaa pysyy kylmänä pitkään
Toukotyöt ovat kiivaimmillaan niin kotipihoilla kuin ammattiviljelmilläkin. Monet viljelytavat leviävät ammattipuutarhoista kotipuutarhoihin. Myös kotipuutarhurit voivat olla kokeilevampia ja löytää uusia ammattituotantoon sopivia kasveja ja konsteja. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2018. Varhaistuotantoon tähtäävät ammattipuutarhurit ovat viljelytoimissaan kotipuutarhureita kuukauden tai kaksi aikaisemmassa. Uutisista tuttuja ovat Rymättylän perunanviljelijät, jotka istuttavat siemenmukulat maaliskuussa heti, kun routa
Vuotuinen Nai Lert Flower and Garden Art Fair on Aasian Chelsea Flower Show. Tapahtuma järjestetään Bangkokin Nai Lert Parkissa 2.–4. helmikuuta. Kaikille puutarhanhoidosta, kukista ja taiteesta kiinnostuneille suunnatussa näyttelyssä on esillä kukka- ja puutarhasuunnittelun parhaimmistoa. Tämänkertainen tapahtuma on osa Amazing Thailand -teemavuotta, joka pyrkii piristämään Thaimaan matkailua entisestään. Thaimaa tunnetaan erittäin runsaasta ja monipuolisesta kasvistostaan,
Biolan Istutusmulta on Vuoden Puutarhatuote 2018. Istutusmulta on innovatiivinen, laadukas ja sopii suomalaiselle kotipuutarhurille. Vuoden puutarhatuotteen valitsee Suomen Puutarhakauppiaat ry. ‒ Tänä vuonna halusimme painottaa valinnassa biohiiltä ja sen merkitystä kasvualustassa sekä tuotteen ekologisuutta. Valintaan vaikuttivat myös luonnonmukaisuus ja kotimaisuus. Finaaliin päätyneet tuotteet olivat kaikki biohiilipohjaisia. Kilpailu oli tasainen, mutta Biolan Istutusmulta antaa ehdottomasti helpoimmin
Suomen 100-vuotisjuhlia on vietetty monin tapahtumin pitkin vuotta, ja juhlavuosi huipentuu itsenäisyyspäivään. Itsenäisen Suomen historia on menestystarina huolimatta vaikeasta alusta, jolloin kansalaiset sotivat keskenään. Vain parikymmentä vuotta itsenäistymisen jälkeen maamme joutui raskaaseen koettelemukseen, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Talvisota ja sitä seurannut Jatkosota vaativat 95 000 uhria. Vertailun vuoksi amerikkalaisten ja sen liittolaisten tappiot Irakin ja Afganistanin
Livahtiko kevät ohi lämmintä odotellessa? Samalla saattoi jäädä puiden ja pensaiden taimet ostamatta. Ei hätää, sillä astiataimien hyvää istutusaikaa on koko kesä. Näin vakuuttaa taimikaupan ammattilainen Pirjo Liimatainen sivulla 50 alkavassa artikkelissa. Taimen istuttamiselle on paljon hyviä syitä. Tapahtuman voi liittää syntymäpäivän tai minkä tahansa juhlan tai kokoontumisen yhteyteen. Näin se jää monien ihmisten mieliin
Anja ja Mikko Kourusen piha on rakennettu tavanomaiselle tontille. Piha osoittaa sen, että kauniin pihan luominen ei ole ympäristöstä kiinni, vaan siihen tarvitaan kiinnostusta, ahkeruutta ja pitkäjänteisyyttä. Piha oli Paras Piha -kilpailun finalisti vuonna 2016. Artikkeli on julkaistu Oma PIHA -lehden numerossa 3/2017. Kouruset rakensivat omakotitalon vuonna 1977 Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärvelle. Osoitteena on Suruttomankierto,
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.