A.C. Nielsenin tietojen mukaan 40 prosenttia suomalaisista on käynytsaksalaisessa Lidlissä, joka rantautui meille vuosi sitten suuren kohunsaattelemana. Kyseisessä laatikkomyymälässä käyneistä kolme neljästä onasioinut siellä myös uudelleen. Keskiostos Lidlissä on euromäärältäänhieman suurempi kuin suomalaisissa lähikaupoissa, mutta toisaalta Lidlissäkäydään harvemmin eli ostouseus on alhaisempi.
Omalla alueellaan Lidl kilpailee muiden alueen lähikauppojen ja markettienkanssa, kuten mikä tahansa kauppa. Samalla saksalaismyymälä houkutteleekuluttajia myös kauempaa ja kilpailee näin myös suurten super- jahypermarkettien kanssa. Tässä roolissa Lidliä voi pitää eräänlaisenakuluttajan tukkukauppana, josta saatetaan ostaa kerralla suuria määriäsäilyviä tuotteita.
Kun verrataan tuoteryhmittäin sitä, mitä kuluttajat ostavat Lidlistä,ostoskoriin poimitaan muita kauppoja useammin pakasteita, juustoja jajuomia. Tuoretuotteita taas ostetaan keskimääräistä harvemmin, muttapoikkeuksiakin on.
Ostoksia ei enää tehdä vain yhdessä kaupassa
Nielsenin mukaan pitkällä aikavälillä kuluttajien päivittäistavaroidenostokset saattavat pirstaloitua entistä enemmän, eli kaikkia tuotteita eienää välttämättä osteta samasta kaupasta. Laatikkomyymälöiden ideana ontyydyttää juuri tietynlaisia kuluttajien tarpeita. Tiettyjen tuoteryhmienmyynti voi tulevaisuudessa keskittyä esimerkiksi juuri Lidliin.
Ylipäätään laatikkomyymäläkonsepti vakiinnuttaa asemansa Suomessa, ja uusiamyymälöitä on odotettavissa. Nyt Lidl-myymälöitä on n. 40 kappaletta, mutta Lidlin tavoitteena on 100-200 myymälänverkosto. Todennäköisesti myös saksalainen Aldi tähyää suomalaisillemarkkinoille.
Kaikkiaan laatikkomyymälöillä on hallussaan noin 15,5 prosenttia Euroopanpäivittäistavarakaupasta. 10 vuotta sitten vastaava luku oli 9,4prosenttia. Ympäri Eurooppaa on yhteensä lähes 30 000 laatikkomyymälää, 10vuotta sitten niitä oli vain vajaat 10 000.
Mainos – sisältö jatkuu alla
Pihakalenteri 2025
Uusi piha- ja puutarhavuosi kutsuu odotuksineen ja suunnitelmineen!
Pihakalenterin seurassa kunkin viikon, kuukauden ja vuodenajan asiantuntevat vinkit, olennaiset ohjeet ja ihanat kasvi-ideat kulkevat mukana.
224-sivuisessakalenterissa on runsaasti tilaa omille muistiinpanoille.
Hämes-Havusen talonpoikaismiljöössä järjestettävistä messuista on vuosien saatossa kehittynyt merkittävä maakunnallinen suomalaisen elintarvikealan esittelytilaisuus, joka kerää paikalle messuvieraita läheltä ja kaukaa. Tänä vuonna kolmipäiväisille messuille odotetaan noin 17 000 kävijää. Tänään avatut messut ovat auki vielä lauantaina ja sunnuntaina. Näytteilleasettajia messuilla on tänä vuonna kaikkiaan 200.Näyttelypöydiltä löytyy maisteltavaksi niin lihaa, kalaa,vihanneksia, viljatuotteita, marjoja, säilykkeitä kuin alkoholijuomiakin.
Suomalaisista 75 prosenttia pitää ruuan kotimaisuutta tärkeänä. Varsinkin50 – 74 -vuotiaille ruuan suomalaisuus on tärkeää, sitä vastoin alle30-vuotilaille ja pääkaupunkiseudulla asuville asialla ei ole niin suurtamerkitystä. Kotimaisuuden merkitys nuorten (15 – 19 -vuotiaat)ruokavalinnoissa on viime vuosina jopa vähentynyt. Toisaalta monen nuorenkanta kotimaisuuteen on selkiytymätön, erityisesti 15 – 19-vuotiaat mieheteivät ota asiaan kantaa. Suomalaisten asenteita on
Syksy on pensaiden, perennojen ja puiden istuttamiseen ylivoimaisesti paras vuodenaika. Kun uusilla viheralueilla ja työmailla vilkaisee ympärilleen, huomaa että töitä tehdään nyt joka puolella täyttä vauhtia. Puutarha-ammattilaiset tuntevat hyvin syysistutuksen kiistattomat edut kevätistutuksiin verrattuna. Kotipihoilla sen sijaan on yllättävänkin hiljaista, vaikka kasvuunlähtö on varminta juuri syksyllä istutettavilla taimilla, eikä kastelukannujen kanssa tarvitse juosta yhtä tiheään
GreenCare-puutarhamerkin toteuttaman kuluttajatutkimuksen mukaan orvokki on suomalaisten suosikkikesäkukka: yli 28 % nimesi orvokin mieluisimmaksi kesäkukakseen. Suosikkilistalla seuraavat pelargoni ja verenpisara. Yli puolet suomalaisista (57 %) suunnittelee istuttavansa tänä kesänä itse kukkia. Suomalaiset tunnistavat perinteiset kesäkukat hyvin. Orvokki on paitsi suositun myös tunnetuin kesäkukka, sillä yli 80 % suomalaisista tunnistaa lajikkeen. Toiseksi tunnetuin kukka on
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.